Volkan Kaplan Junior Project Manager

29 Mart 1991 günü dünyaya merhaba dedim.
Bu yüzden midir bilinmez, kış benim mevsimimdir… Karmaşadan öte dinginliği temsil eder.
Lisenin ardından herkesin yaşamış olduğu o sınav stresi ve sürecinden sonra, eğitim hayatım tam burslu kazandığım Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümü ile devam etti. Hala hatırımdadır o sürecin mutluluğu ve okul daha açılmadan gidip gelmelerim. Okulun açılması ve bölüme başlamam ile bu mutluluğum katlanarak devam etti. Bölümde aldığım her ders bana farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının ve inançların kapılarını açıyordu. Yurtta kalmam ve üniversitenin kurumsal iletişim departmanında başladığım asistanlık ile okul sadece derslere girip çıktığım bir yer değil, aynı zamanda evim ve çalıştığım yer olmuştu.
Süreç böyle devam ederken, o zamanlar çok tanımadığım arkadaşlarımın Amerika’ya gitme sohbetlerine kulak misafiri oldum ve “ben de gelebilir miyim?” dedim. Böylelikle 2013 yazı Work and Travel programı ile Florida’da ve New York’da geçti. Gündüzleri garsonluk akşamları bulaşık yıkama yeni insanlar ve yeni yerler keşfetme ile unutamayacağım bir maceraydı. Bu macera içerisinde Psikoloji bölümüne yaptığım çift anadal başvurumun kabul olduğunu da öğrendim. Döndüğümde eğitim hayatım hem antropoloji hem de psikoloji ile devam etti.
Üniversitenin sonlarına doğru teori kısmı yerini alanda uygulamaya, pratiğe bırakmıştı. Bu anlamda Tübitak “Türkiye’de orman köyleri üzerine sosyo-antropolojik araştırma” benim ilk göz ağrım. Bursa’nın Gemlik İlçesi’ne bağlı Fındıcak Köyü’nde katılımcı gözlem ile insan doğa çevre ve hayvan hikayelerine temas etmem, dört ayın sonunda aldığım keyif, benim kalitatif araştırmaya olan ilgimi çoktan filizlendirmişti.
Mezuniyete doğru ve sonrasında Habitus araştırmada birbirinden keyifli projeler de yer almam ile profesyonel iş yaşamına adım atmış oldum. Devamında yedek subay sınıfında askerliğimi tamamlamam ve ardından ortaya çıkan pandemi ile süreç sekteye uğrasa da bugün Sia ailesindeyim.
Sia Insight benim için toprağı ifade ediyor.
Biliyorum ki bu toprak çok zengin ve bereketli, içinde bilgi birikimi ve tecrübeleri ile çınar ağaçlarının köklerini barındırıyor.
Sevgi ve emeğin güzelliğinde yeşermek, kök salmak dileği ile…