Selin Bakan Research Manager

5 Aralık 1990’da Adıyaman’da doğdum. Öğretmen anne-babamın görev yeri olan Adıyaman’da 3 yaşıma kadar kalmışız. Sonrasında ise İzmir’e dönüş…

Yerlere, kişilere, bir şeylere ait olma fikri, hiçbir zaman gururlanılacak bir şey olduğunu düşünmediğim bir fikirdir. İzmir’de olmayı da bu yüzden sadece “sevdim”. Çocukluğum İzmir’in Bergama ilçesinde geçti, bu yüzden kendimi çoğu zaman şanslı hissettim. Küçük yerlerde çoğu şeye ulaşmak zordu; sinemaya gitmek, büyük kitapevlerine ayda bir gidip kucak kucak kitapla dönmek; sıradan değil özel kıldı birçok şeyi. Sanırım bu yüzden, sahip olduklarımın kıymetini hep fazlasıyla bildim.

İlköğretim bitince, Bornova Anadolu Lisesi’ni kazandım. Böylece Bergama’dan İzmir’e, “büyük şehre” taşınmış olduk. BAL’lı olmayı, söylendiği gibi, hep bir ayrıcalık olarak gördüm. Lisenin bitmesiyle, asıl büyük şehrin ne demek olduğunu öğrendiğim İstanbul’da buluverdim kendimi. 18 yaşımda yalnız yaşamayı, kira-fatura denkleştirmeyi, öğrenciyken çalışmayı deneyimledim. Bu yıllardan beri değişmeyen tek hayalim, sokak hayvanları için bir yer kurmak oldu. Hala, yaşlı ve bol kedili bir teyze olduğumda, günlerimi geçireceğim bu barınağın hayalini kuruyorum.

Asla üniversiteyi İstanbul’da okumam derken 2009’da Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünü tercih ettim. Üniversitemi pek sevmedim, ama sosyoloji lisansı hayatımı değiştirdi. Lisans eğitimim boyunca birçok araştırma projesinde yer aldım. Araştırmayı 19 yaşımda sevmeye başladım yani. Pazar araştırma kariyerime ise, 2014 yılı sonunda, DORinsight’ta başladım. Burada online araştırma, yeni araştırma modelleri ve bunların Türkiye’de uyarlanması üzerine çalıştım.

Bir yılın sonunda; online araştırma dışında neler oluyor görmek, yeni markalar ve yeni yaklaşımlarla karşılaşmak için ve Sia Insight ailesine katıldım. Sia Insight’da dolu dolu geçen yaklaşık 2 yılın ardından, bir de marka tarafında, masanın diğer tarafında araştırmayı deneyimlemek için Decathlon Türkiye’ye İç görü Uzmanı olarak geçiş yaptım. Decathlon TR’nin ilk pazar araştırmacısı olarak 1 sene boyunca hep birlikte bir şeyler kurmak için çalıştık ve benim için çok kıymetli bir deneyim oldu. Ancak fark ettim ki araştırmanın mutfağında olmak, üretmek, kurgulamak, yeni sektörler yeni modeller üzerine çalışmak ve aslında sürekli öğrenmeye devam etmek benim ana motivasyonum. Böylece yuvaya geri döndüm ve 2018 Ağustos’undan itibaren yeniden Sia ailesiyle çalışmaya devam ediyorum.