Pelin Özkan Research Director

1971 yılının Temmuz ayında Yengeç burcu olarak dünyaya gelmişim. Neyse ki yükselenim Terazi de hayatın keyfini çıkarabiliyorum. Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım Boğaz’ın sakin ve şirin semti olan Kanlıca’ da bir evin tek kızı olarak geçti. Boğaz’ın küçük semtlerinde yaşayanlar bilirler burada hayatın sesi kıyıya vuran ufak dalgalar gibi tatlı ve naiftir. Herkesin ahbap olduğu, komşuların birbirini gözetlediği, zamanın yavaş aktığı güzel Kanlıca’ da büyüdüm. Kandilli Kız Lisesi’ndeki yıllarım tam bir inek öğrenci olarak, Boğaziçi Üniversitesine gireceğim günleri hayal ederek geçti. Derken, hiç hesaplamadığım bir anda sırılsıklam aşık oldum. 17 yaşındaydım, dünya benim için bambaşkaydı artık. Ailemin tüm karşı çıkışlarına direnerek 20 yaşında evlendim. İşte o zaman içimdeki naif kızın gizli gücünü fark ettim.

1993 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum. Üniversitedeki tek evli öğrenci bendim ve bu tahminimden daha eğlenceliydi. Arkadaş toplantılarının ilk adresi benim evimdi. Eğlenerek, çok çalışarak ve harika dostluklar edinerek üniversiteyi bitirdim. Mezun olduğumda, kalbimin bir tarafı üniversitede kariyer yapmayı isterken, bir diğeri tarafı da özel sektörü deneyimlememin doğru olacağını söylüyordu. 2 yıl tekstil alanında çalıştıktan sonra, 1996 yılında üniversiteye en yakın olduğunu düşündüğüm araştırma sektörüne girdim. Plus Remark’ ta 4 yıl çalıştım, ilk yöneticim Hüseyin Tapınç’ tan çok şey öğrendim. İşe başladığım ilk gün ekip arkadaşlarımdan birine “yeni kız başlıyor eti senin kemiği benim” dediyse de sağ salim ayakta kalmayı başardım.

Bazı işlerin aşk ile yapılması gerektiğini düşünenlerdenim; bence Pazar araştırması da öyle. Plus Remark’ tan sonra TNS ailesine katıldım. 17 yıl TNS’ te hızlı tüketimden, teknolojiye, bankadan, motor rulmanına çok farklı alanlarda, farklı pozisyonlarda çalıştım. TNS’teki son 4 yılımda Kantitatif Araştırmalardan Sorumlu Direktör olarak görev yaptım, bazı bölgesel projeleri ve görevleri de yürüttüm. Çok çalışarak, çok eğlenerek, keyif alarak ve sürekli öğrenerek harika bir 17 yıl geçirdim.

Bilginin gücüne, bilmeye cesaret edenlerin ayrıcalığına ve hayatın hızı, koşuşturması içinde sanatın tesellisine inanırım. 2017 yılı Eylül ayında, Kalitatif ve Kantitatif araştırmalardan sorumlu Araştırma Direktörü olarak Sia Insight ailesine katıldım. Eski dostlar ile yeni bir başlangıç yaptım. Sia‘ da hep birlikte çok güzel işlere imza atacağımıza eminim.