İrem Şirin Soydan Qualitative Research Associate Director

03 Aralık 1983’de dünyaya gelmişim. Aralık çocuğuyum, yay burcuyum. Derler ki bavulu her zaman kapıdadır ve özgürlüğüne meraklıdır. Bu 2 yönüyle burcumu hayatımın her anında yaşatıyorum.

Okumaya Lütfi Banat İlkokulu’nda başladım. Hep kalabalık ortamları sevmişim. Lise hayatımı başka bir kalabalık ortamda Saint Benoit Fransız Lisesi’nin canlı bahçelerinde ve gizemli koridorlarında geçirdim. Okul-ev arasında geçen bir hayat bana göre olamazdı. Resmi ve bir tutkuya dönüşecek baleyi okulla birlikte yürüttüm. Lise yıllarımda hayatımın yeni üyesi eskrimdi. İşte o zamanlarda öğrendim ki sevdiğimiz ilgi alanlarımızı sahiplendikçe ve sürdürdükçe tamamlanıyoruz, mutlu oluyoruz. Hep psikoloji okumayı istedim ama kader beni sosyolojiye yakıştırdı. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünün tek mutsuz öğrencisi bendim. Ama sadece 1-2 ay sürdü. Şimdi bile diyorum ki ÖSYM beni benden daha iyi tanımış. Üniversite yıllarımda da sanata olan ilgim devam etti. Resim ve fotoğraf derslerimle sanat sertifikamı aldım.

Kalitatife olan merakım 2. sınıfta hocamızın focus grup yapmamızı istemesiyle başladı. İlk grubumu evimizin salonunda komşularımızla yaptım. Hala ne kadar keyif aldığımı hatırlıyorum. Kültürel kodların bizi nasıl yönlendirdiğini öğrendikçe; ‘acaba Avrupa’da neler oluyor’ diyerek 6 haftalığına Hollanda’ya gittim. Utrecht University’de Culture & Identity üzerine çalışmalardan sonra araştırma aklımda yer etmişti.

Son sınıfta biliyordum ki çalışmaya başlamak; yurtdışında sadece eğitim almak değil yaşama dair de farklı deneyimler kazanmak istiyordum. Ayrıca kalitatifin doğruluğunu hissetmem, bu alanı sevmem gerekiyordu. İsveç’te Lund University’nin “Master of Applied Cultural Analysis” bölümüyle ‘işte bu’ diyebildim. Kalitatife dayalı, stajı ve tezi olan bir bölümdü. Sokak sanatı staj projemi dostum ve eğitim yıllarımdaki yol arkadaşımla birlikte gerçekleştirdikten sonra tezimizi 2 farklı bakış açısıyla yazmak istedik. Outdoor reklamlar ve sokak sanatı… Aynı alan, bambaşka dünyalar… Keşfettiğimiz günden beri sokak sanatı keyifli bir merakımız oldu.

Okuldan sonra sevdiğim yoldan devam ettim. 2011 yılında İPSOS Araştırma firmasında kalitatif departmanda çalışmaya başladım. 2,5 senenin 2 senesinde yöneticim İpek Özatamer ile birlikte özgür olabildiğim ve aynı zamanda kalitatife, hayata ve pazarlama dünyasına dair birçok şey öğrendiğim bir gelişim dönemi geçirdim. Censydiam modeli ile dünyayı renkler üzerinden de görmeye başlayabildim.

2013 yılının yaz aylarında hayatıma dair önemli ve doğru bir karar verdim ve kendimi Sia’da buldum. Yeni ailemle birlikte sevdiğim ve kendimi ait hissettiğim yolumda devam ediyorum…