Ilgım Mayda Senior Project Manager

1993 yılında Kırklareli’de doğdum. Aile mesleği olduğu için kendi bildim bileli bir fotoğraf stüdyosundaydım. Karanlık odada filmleri basmak; Polaroid makinalardan çıkan fotoğrafları beklemek çocukluk oyunlarımdı. Okuldan arta kalan vakitlerim müzik ve tiyatro ile geçerdi. Gitar çalmayı öğrenmeye çalışıp, acıyan parmaklarımla tiyatro provalarına giderdim.

Ortaokul yıllarımda ise sosyal bilimlere olan ilgimi keşfettim. Bu alanda çalışmak istediğimi anladım. Liseyi Tekirdağ’da kazandım ve hayatıma bir insan kattıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandım ve İstanbul’a geldim. Dört yıl boyunca kendimi ve dünyayı keşfettim. Bölüm derslerimi sevdiğim kadar felsefeyi de sevdim. Bu yüzden felsefe bölümünde çok vakit geçirdim. Mantık derslerinde yoruldum ama en sevdiğim mitoloji oldu. Mitleri öğrendiğim andan itibaren baktığım her şeye bir daha bakmaya ve görmeye çalıştım.

Bir gün otobüste yanıma oturan işitme engellinin etkisiyle bu dili öğrenmek istediğimi anladım. Okuldan kalan vakitlerim de kurslara giderek işaret dili öğrendim. Engelliler için birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü oldum. Öğrendiğim bu dil ile müzik ve tiyatroyu birleştirdim. Konserlerde ve oyunlarda işaret dili ile çeviriler yaparak sanatı engelsiz kılmaya çalıştım. Aynı zamanda engellilerin iş hayatında yaşadığı problemler üzerine bir tez yazarak sosyoloji bölümünü bitirdim. Dedem İstanbul için ‘Ne yaşanacak ne de vazgeçilecek yer…’ derdi. Ben de vazgeçemedim.

Sia Insight ile çıktığım yolda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum.