Hasan Tolun Operations Director

Yetmiş üç yılının baharında, çiçeklerin renklere boyadığı hanımeli kokusunun yayıldığı bir Mayıs günü dünyaya gelmişim. Boğa burcunun; kuralcı, sabırlı, disiplinli ve planlı-programlı özelliklerinde üstüme yoktur.

Doksanlı yılların başında ilk-orta-lise öğrenimimi Bursa’da tamamlayıp İstanbul’a geldiğimde, bir yandan Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde okurken diğer yandan sosyal projelerde görev alarak sektöre adımımı atmış oldum. Bu dönemde okul harçlığımı çalışarak çıkarırken, teorik bilgilerimi pratikle taçlandırıp projelerde kullanmaya başlamıştım. 92 yılında artık PİAR-GALLUP’un bir çalışanıydım. Temel Aksoy, Serpil Erten ve Feray Şansal’ın bilgi, deneyim ve tecrübeleri, içgörüleri “benim ve jenerasyonumun” vazgeçilmez birer ışık kaynağı oldular ve hala onların aydınlığı ile yürüyorum, çalışıyorum. Doksanların sonlarına doğru eşimi buldum ve hemen evlendim.

Uluslararası şirketlerin 2000’li yıllarda başlayan Türkiye sevdası sayesinde; TNS-PİAR, Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark, Synovate-IPSOS satış süreçleri hiç peşimi bırakmadı, nereye gitsem o şirket bir yabancıya satıldı. Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight’a katkılarımız sonrası, kısa bir Barem iş tecrübesi ile Ponera’yı da iki senede satılabilecek hale getirdik.

Osmanlıca SİA kelimesinin anlamını meğersem hep yanımda taşımışım “bolluk ve bereket”. Ayağım biraz uğurlu geliyor her halde. Başarma arzumu ve enerjimi ekonomik tasarımlarla, parayı harcarken kazanacak şekilde hedefledim. Çaba gösterenin kazanacağı, hızlı, kalifiye ve inovasyonel fikirler üreterek büyümeye devam edeceğiz. Aklımızı fikrimizi icatlar çıkararak, bunları “ete kemiğe büründürerek” SİA bilgeliğinin gölgesinde eski Remark arkadaşlarımla şimdi yeniden hayata geçireceğiz.

Yaptığım “en iyi şeyi” ve “SİA’da olmayı” çok seviyorum.

Steve Jobs‘unda dediği gibi “Sizin ne yapmak istediğinizi en iyi bilen kalbinizin ve sezgilerinizin yolunu takip etme cesaretini hep gösterin. Geri kalan her şey teferruattır.”