Ece Emek Quantitative Research Associate Director1984 yılının Haziran ayında İstanbul’da doğdum. 90’lı yıllarda 5 yıl olan ilkokulu 3 farklı okulda bitirdikten sonra istikrarı bularak 8 yıl boyunca bir Fransız kız lisesinde rahibe disiplininde okudum: hiç ağız tadıyla okul kıramadım, voleybol antrenmanlarını kaçırdığım ve okula geç kaldığım için cezalar aldım, forma dışında aynı renk kazak bile giyemedim, takı takamadım… Hayıflandığıma bakmayın, bu sayede dakik, sorumluluk sahibi ve kurallara saygı duyan biri oldum.

2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okumak için Ankara’ya gittim. Yahya Kemal Beyatlı ne güzel söylemiş: “Ankara’nın en güzel yanı İstanbul’a dönüşüdür”. Bir İstanbullu olarak onu haklı çıkarırcasına 10 günde 1 İstanbul’a gittim; her Ankara’ya dönüşümde Pazartesi sendromu yaşadım.

Tek çocuk olmama rağmen, hayatta istediğim çoğu şeyi kolay elde etmedim; çaba sarf ettim, emek verdim. Üniversitenin ilk 2 yılını yurtta geçirdikten sonra eve çıkmak istediğimde ailem aidatı ödememi istedi; Matematik özel dersleri verdim, araba istediğimde önce tek lastiğini kendim almam gerektiğini söylediler; staja başladım ve Fransızca özel ders verdim. Bu sayede ilk ve son öğretmenler günü hediyemi aldım. O zamanlar tabii ki bu koşullara anlam veremiyordum ancak şimdi beni bu şekilde yetiştirdikleri için onlara minnettarım.

Pazarlama araştırmalarıyla üniversitedeyken aldığım seçmeli ders sayesinde tanıştım ve o günden itibaren araştırma benim için bir tutku haline geldi. 2009 yılında GFK Healthcare departmanında staj yaparak araştırmanın temelini öğrendim. 2010 yılının Ocak ayında Millward Brown’da işe başladım ve burada 1,5 yıl reklam araştırmalarında görev aldıktan sonra 2011 yılında Ipsos’ta reklam araştırmaları departmanında kariyerime devam ettim. Ipsos’ta rotasyona başvurarak Non-FMCG sektörüne odaklanan bir departmana geçtim. Burada, daha önceden hiç duymadığım sektörlere, hiç duymadığım ürünler için lokal ve global projeler yaptım. Belki de hiçbir zaman kullanmayacağım, gereksiz bir genel kültürüm oldu ama hep “öğrenme” den beslendim. İlk defa araştırma yaptıran müşterilerim de olduğu için araştırma sonuçlarını en yalın haliyle anlatmayı da öğrendim. Çok keyif alarak ve sürekli kendimi geliştirerek 5 yıl geçirdikten sonra sağlık nedenlerinden dolayı ayrılıp kariyerime biraz ara vermek istedim.

Ev hanımı olmanın hiç bana göre olmadığını yaşayarak anladım diyebilirim. Minimum 1 yıl çalışmamayı düşünüyorken ayrıldıktan sadece 4 ay sonra kendimi butik ve shopper projeler yapan Envirosell şirketinde buldum. Perakende gurusu olarak kabul edilen Paco Underhill’in kitaplarını okuyarak, metodolojilerini uygulayarak perakende araştırmaları hakkında çok şey öğrendim.

Kasım 2017’de bir gün Sia Insight İnsan Kaynakları departmanından Linkedin profilime bakıldığını gördüm. İçini hiç bilmememe rağmen Sia’nın bende hep keyifli, sıcak ve samimi bir algısı olmuştu. İçimden mesaj atıp “Eğer birini arıyorsanız ben talibim” demek geldi ama normal yolu seçerek CV mi ilettim. Hislerim beni yanıltmamıştı; Sia yeni ailem oldu.