Didem Okumuşoğlu Founding Partner

1977 yılında Ankara’da doğdum. Çocukluğumun ilk 4 yılını babamın işi nedeniyle Adana, Ceyhan’da BOTAŞ’ın tesislerinde, orta son sınıfın ortasına kadar olan süreyi ise Ankara’da geçirdim. Denizden, bozkıra uzanan bu yolculuğum, 14 yaşında yine bir deniz kentine bağlandı; İstanbul’a…

Liseyi İstek Vakfı Uluğbey Lisesi’nde tamamladım. İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudum. Öğrenim hayatım boyunca, 5’ten şaşma 6’yı aşma prensibini benimsedim. Çoğu zaman daha yüksek notlar aldıysam da tamamen tesadüftendir.

Okul dışındaki hayat benim için her zaman daha çekiciydi. Üniversite dönemim boyunca tiyatro yaptım, Resim Heykel Müzeleri’nde sanat tarihi ve felsefe dersleri aldım, bu dersler sırasında sevgili Yalçın Sadak’tan sadece ders konularını değil, hayata karşı “had bilme” kültürünü de öğrendim, Tomris Uyar’la çalışma fırsatı buldum. Yaratmanın eksikliği tamamlama uğraşı olduğuna inandım, kendimi tamamlamak için yazdım; önce şiirle başladım sonraysa kadınlara özgü daha ayrıntılı anlatma tutkusuyla öyküler yazdım.

Araştırma dünyası ile ilk tanışmam, 1996 yılına rastlar. O zamanki adı ile Plus Remark’ta yaptım stajımı. Araştırma keyifliydi ama benim kendimle ilgili hayallerimde edebiyatla uğraşmak vardı. Okul bitip de iş aramaya başladığımda yolum yine araştırma ile kesişti. “Bir gireyim de, kafama göre bir şeyler bulunca ayrılırım” diye başladığım bu serüvenin 19. yılındayım bugün; insanı anlatmayı seven bir kişi için insanı anlamaktan daha uygun bir iş olabilir mi? 2001 yılında Sanat Yönetimi alanında yüksek lisansa başladım.

Ocak 2010 yılına kadar, 10 yıl boyunca hep aynı şirkette çalıştım. Araştırma sektöründe evlilikler çok yaygındı. Bizim şirketimiz ise hep en çok beğenilen, arzu edilen şirketlerden biri oldu; işte tam da bu yüzden aynı şirkette 5 farklı marka ismi ile çatıştım; Remark, Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark ve Synovate. Her değişimde, yeni/ farklı araştırma yaklaşımlarını öğrenme fırsatını buldum. Modeller, yaklaşımlar, isimler değişse de bütün bu değişimler süresince “bizi biz yapan” ekibin büyük bölümü bir arada kaldı. İnsanın değer verdiği, sevdiği insanlarla çalışmasının güç bulunur bir keyif olduğunu düşünüyorum; ben şanslıydım!

2005 yılında Gökalp Okumuşoğlu ile evlendim, 30 Haziran 2011’de oğlumuz Ufuk doğdu; anne oldum. 23 Mayıs 2014’te ikinci oğlumuz Deniz doğdu.

2010 yılının Ocak ayında Sia Insight ile hayatımda yeni bir döneme başladım. Yıllardır birlikte çalıştığım, beraber çoğaldığımızı hissettiğim Nurdan, Hüseyin ve Başak ile birlikte kurduğumuz ve her ayrıntısını ortak akılla kurguladığımız Sia Insight’ta, iş ve yaşam deneyimlerimizi yeni baştan okuyup, her şeye en temelden başlıyoruz; “insanı” anlamaktan….

İhtiyaca özel kurguladığımız pazarlama araştırmaları ile iş ortaklarımıza stratejik karar süreçlerinde destek olmayı hedefliyoruz. Her bir projeyi, yeni bir yaratım süreci olarak algılıyor, heyecan duyuyoruz.