Başak Ertunç Bıyıklı Founding Partner

Ben bir Haziran çocuğuyum. Genç kızlık dönemlerime kadar bugün çok sevdiğim ismimle aram pek hoş olmasa da doğum günüm olan 28 Haziran’ı (1977) hep çok sevdim. Yaz insanı olmaktan ilginç bir şekilde hep gurur duydum. Bunun beni; samimi, rahat ve insana yakın kıldığına inandım nedense. Hayata gözlerimi, hala âşık olduğum şehr-i İstanbul’da açtım. Martılar, simitçiler, erguvanlar, taka sesleri ve Arnavut kaldırımları ile aram hep iyi oldu. Bugün boğazın en mütevazı ve sevimli semtlerinden Kanlıca ’da yaşamayı seçmiş olmam belki de bu yüzdendir.

Tüm çocukluğum, gençliğim ve yetişkinlik dönemimi İstanbul’da geçirdim. 5. yaşımın ilk yarısında başladığım eğitim hayatımda sırasıyla Hasan Ali Yücel İlk Okulunu, Cağaloğlu Anadolu Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini ziyaret ettim ve bu macerayı 21 yaşımda mezun olarak sonlandırdım. Hemen ardından gazetecilik üzerine yüksek lisans yapmak üzere sınavlara girdim. İnsanları dinlemek, anlamak, onlarla konuşmak, söylediklerinin altındaki gerçeklere dokunabilmek, bir şeyleri araştırmak, herkesten önce bilmek, bildiklerimi anlatmak her zaman tutkum olmuştu. Galiba bu aşamada kozmik rastlantılar peşime düşmüş olacak ki; sınavları kazandığımı bildiren ve adımın yazdığı listeler başka bir duvara asıldığından sözlüyü kaçırıp, kendimi annemin yakın bir arkadaşının referansı ile o zaman genel müdürlüğünü Temel Aksoy’un yürüttüğü Infratest Burke’de buldum.

Araştırmacılık maceram 1999’un soğuk bir Ocak gününde o zamanki yöneticim Dilek Kayın ile yaptığım görüşmede ‘Bu işi öğrenmek için çanta taşımaya hazır mısın?’ sorusuna verdiğim gönülden bir evet yanıtı ile başladı. Sadece hikâye olsun diye değil, gerçekten de görüşmeye gittiğim gün işe başladım ben! O günden sonra; Infratest Burke, NFO Infratest, NFO, Plus Remark ve Synovate isimleri altında aynı yönetim ekibi ile yaklaşık 11 yıllık bir süreyi yaşadım. Bu 11 yıl içerisinde, kalitatif departmanda asistanlık ile başlayan görevimi önce araştırma uzmanı, ardından araştırma yöneticisi, kalitatif ekip yöneticisi ve araştırma direktörü olarak sürdürdüm. Synovate’teki son 1,5 senemde yönetim kurulunda yer aldım, ayrılmadan önce de danışmanlık görevini üstlendim. Tüm bu süre bana yeni insanlar, yeni iş alanları, deneyimler, ekipler, sorumluluklar, farklı görev tanımları, farklı markalar ve müşteriler getirdi. Hepsini canı gönülden kabul ettim.

İş hayatımın tam ortasına denk gelen 2006 yılının ilk günlerinde hayatımın aşkına, yol arkadaşım ve eşim Atilla Bıyıklı’ya rastladım ve aynı yılın ilk yaprakları sararırken evlendim.

Ve bir gün geldi, eşimin ve ailemin büyük desteği ile artık kendi yolumu kendim çizmeye ve oradan yürümeye karar verdim. Ortaklarım Hüseyin, Didem ve Nurdan ile uzun yıllara dayanan iş ve özel arkadaşlığımız Sia için bir araya gelmemizi sağladı. Sia’yı hep birlikte var ettik. Sia ağacına hayat olduk, nefes olduk, su olduk. Şimdi de onu keyifle büyütmeye, yaşatmaya devam ediyoruz.

Sia Insight olarak düşünce üretmek için araştıran bir ekibiz. Tüketiciyi ve derinlerde sakladıklarını keşfetmek için bakarız. Sezgilerimiz güçlüdür. Elde ettiğimiz entelektüel birikimi işimize yansıtma eğilimindeyiz. Genç ve dinamik bir yaklaşıma sahibiz, kendimizi normlar ve sınırlarla değil yaratıcılık ve uzmanlıkla tarif etmeyi severiz.

Sia Dünyasına Hoş Geldiniz…