Sia Insight ortakları ile tanışın
<< GERİ
Hüseyin Tapinç
Managing Director, Founding Partner
28 Kasım 1964 günü doğmuşum. Okul zamanları İzmir’de ve yazları bir iki ayı Ayvalık’ta geçen bir çocukluk geçirdim. 1976 yılında “Yaşanmamış Yıllar”ı dinledim; Sezen Aksu’yu sevdim. 1982 yılında Karşıyaka Gazi Lisesi’nden mezun oldum ve İzmir’e “elveda” dedim.

1982 yılında sınavlarda ilk tercihim olan Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanarak Psikoloji okumak, klinik psikolog olmak üzere İstanbul’da geldim. İkinci sınıfta “mezun olduktan sonra sinema yönetmeni mi olsam” sorusu aklıma takıldı, Sinema Kulübü’ndeki arkadaşlar ile Müjde Ar için senaryolar yazdım. Onun haberi olmadı. Üçüncü sınıfta Fakülte’de sosyoloji ile çift anadal programını başlattım ve aynı yıl hayatımın en büyük kazanımlarından biri olan Nilüfer Göle ile tanıştım; özel asistanı oldum, beraber çalıştım, araştırma yaptım. Dördüncü sınıfta psikolojiden sıkıldım, bıraktım ve 1987’de Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum. Ardından iki yıl bu bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştım; bu kez Nilüfer Göle’nin resmi asistanı oldum. Ondan çok şey öğrendim.

1989 yılında The British Council’dan yüksek lisans eğitimim için burs kazandım; bir yıllığına İngiltere’ye gittim. 1990 yılında The University of Essex’te Sosyoloji programını bitirdim, Arabesk Müzik üzerine tez yazdım. O yıl annemi kaybettim. Bir yıl önce “Strange Weather”ı dinledim; Marianne Faithfull’u sevdim.

İstanbul’a döndüğümün üçüncü, dördüncü günü Nilüfer Göle’nin yönlendirmesi ile o zamanki adıyla Piar-Gallup’ta (bugünün TNS’i) Genel Müdür olan Temel Aksoy ile tanıştım. Görüşmeden çıktıktan sonra kaç lira maaş alacağımı bilmiyordum, ancak Piar’da bir masam vardı. 1990 – 1994 yılları arasında Piar’da Temel Aksoy ve Bülent Tanla ile birlikte önce pazarlama ve daha sonra sosyal, siyasi araştırmalar yaptım. Siyasi partiler ve medya ile paylaşılan seçim araştırmalarının risklerini ve keyiflerini yaşadım. Haftada 6 gün, günde 10 – 12 saat çalıştım. Hemen her gece Hayal Kahvesi’ne, Kemancı’ya ve sonrasında “numaralı yerlere” gittim. Çok eğlendim.

1994 yılında Temel Aksoy Plus Remark’ı kurarken “benimle yeni kuracağım şirkete gelir misin” dedi ve “evet” yanıtı ile birlikte hayatımın en doğru kararlarından birini verdim. 1994 Ekim ayından itibaren Plus Remark’ta çalışmaya başladım. 1994 – 2005 yılları arasında Plus Remark, Infratest Burke, NFO Infratest ve Plus Remark’ta görev yaptım; çok marka, tek şirket ve tek “patron” ile çalıştım. Tüm bu yıllar içinde araştırmaya, pazarlamaya ve hayata dair Temel Aksoy’dan çok şey öğrendim, ona çok şey borçlandım. Tüm bu yıllar içinde yüzlerce araştırma yönettim, yöneticilik yaptım; arkadaş ve dost sahibi oldum.  Başarılı oldum, hatalar yaptım. En büyük şansım hep en iyi ekiplerle çalışmak oldu. Bu arada 1998’de babamı kaybettim ve ardından hayat ortağımı buldum. İki yakışıklı kedim oldu.

2005 yılı Kasım ayında şirketimizi Synovate’e sattık. Ben o sırada Araştırma Direktörü olarak çalışıyordum ve 2007 yılı sonuna dek aynı görevi sürdürdüm. 2008 yılı başında Synovate Türkiye ofisindeki görevlerimi bıraktım ve 14 ülkeden sorumlu olarak Synovate CEEME Bölgesi Marka ve İletişim Araştırmaları Direktörü olarak çalışmaya başladım.

2009 yılı Şubat ayının son haftasında Synovate’ten ayrıldım. Dostluklarımı aldım, o günlere dair “tel cambazının tel üstündeki durumunu anlatır şiirdir” geride kalan.
Aynı yılın Kasım ayında da arkadaşlarım Başak, Didem ve Nurdan ile birlikte Sia Insight’ı kurduk. Aklın vücut bulmasını, bilgeliğin yüceleştirilmesini temsil eden Sia’da stratejik pazarlama araştırmaları yapan, neyin nasıl yapılmasını gerektiğini öneren bir danışmanlık anlayışıyla bir “düşünce enstitüsü”olarak çalışıyoruz. Sevdiğimiz bir işi sevdiğimiz insanlarla birlikte yapmanın hazzını yaşıyoruz; böylesi bir kozmik senaryo karşısında ne denir ?
DEVAMINI OKU
Başak Ertunç Bıyıklı
Founding Partner
Ben bir Haziran çocuğuyum. Genç kızlık dönemlerime kadar bugün çok sevdiğim ismimle aram pek hoş olmasa da doğum günüm olan 28 Haziran’ı (1977) hep çok sevdim. Yaz insanı olmaktan ilginç bir şekilde hep gurur duydum. Bunun beni; samimi, rahat ve insana yakın kıldığına inandım nedense.
Hayata gözlerimi, hala âşık olduğum şehr-i İstanbul’da açtım. Martılar, simitçiler, erguvanlar, taka sesleri ve Arnavut kaldırımları ile aram hep iyi oldu. Bugün boğazın en mütevazı ve sevimli semtlerinden Kanlıca ’da yaşamayı seçmiş olmam belki de bu yüzdendir.

Tüm çocukluğum, gençliğim ve yetişkinlik dönemimi İstanbul’da geçirdim. 5. yaşımın ilk yarısında başladığım eğitim hayatımda sırasıyla Hasan Ali Yücel İlk Okulunu, Cağaloğlu Anadolu Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini ziyaret ettim ve bu macerayı 21 yaşımda mezun olarak sonlandırdım. Hemen ardından gazetecilik üzerine yüksek lisans yapmak üzere sınavlara girdim. İnsanları dinlemek, anlamak, onlarla konuşmak, söylediklerinin altındaki gerçeklere dokunabilmek, bir şeyleri araştırmak, herkesten önce bilmek, bildiklerimi anlatmak her zaman tutkum olmuştu. Galiba bu aşamada kozmik rastlantılar peşime düşmüş olacak ki; sınavları kazandığımı bildiren ve adımın yazdığı listeler başka bir duvara asıldığından sözlüyü kaçırıp, kendimi annemin yakın bir arkadaşının referansı ile o zaman genel müdürlüğünü Temel Aksoy’un yürüttüğü Infratest Burke’de buldum.

Araştırmacılık maceram 1999’un soğuk bir Ocak gününde o zamanki yöneticim Dilek Kayın ile yaptığım görüşmede ‘Bu işi öğrenmek için çanta taşımaya hazır mısın?’ sorusuna verdiğim gönülden bir evet yanıtı ile başladı. Sadece hikâye olsun diye değil, gerçekten de görüşmeye gittiğim gün işe başladım ben!
O günden sonra; Infratest Burke, NFO Infratest, NFO, Plus Remark ve Synovate isimleri altında aynı yönetim ekibi ile yaklaşık 11 yıllık bir süreyi yaşadım. Bu 11 yıl içerisinde, kalitatif departmanda asistanlık ile başlayan görevimi önce araştırma uzmanı, ardından araştırma yöneticisi, kalitatif ekip yöneticisi ve araştırma direktörü olarak sürdürdüm. Synovate’teki son 1,5 senemde yönetim kurulunda yer aldım, ayrılmadan önce de danışmanlık görevini üstlendim. Tüm bu süre bana yeni insanlar, yeni iş alanları, deneyimler, ekipler, sorumluluklar, farklı görev tanımları, farklı markalar ve müşteriler getirdi. Hepsini canı gönülden kabul ettim.

İş hayatımın tam ortasına denk gelen 2006 yılının ilk günlerinde hayatımın aşkına, yol arkadaşım ve eşim Atilla Bıyıklı’ya rastladım ve aynı yılın ilk yaprakları sararırken evlendim.

Ve bir gün geldi, eşimin ve ailemin büyük desteği ile artık kendi yolumu kendim çizmeye ve oradan yürümeye karar verdim. Ortaklarım Hüseyin, Didem ve Nurdan ile uzun yıllara dayanan iş ve özel arkadaşlığımız Sia için bir araya gelmemizi sağladı. Sia’yı hep birlikte var ettik. Sia ağacına hayat olduk, nefes olduk, su olduk. Şimdi de onu keyifle büyütmeye, yaşatmaya devam ediyoruz.

Sia Insight olarak düşünce üretmek için araştıran bir ekibiz. Tüketiciyi ve derinlerde sakladıklarını keşfetmek için bakarız. Sezgilerimiz güçlüdür. Elde ettiğimiz entelektüel birikimi işimize yansıtma eğilimindeyiz. Genç ve dinamik bir yaklaşıma sahibiz, kendimizi normlar ve sınırlarla değil yaratıcılık ve uzmanlıkla tarif etmeyi severiz.

Sia Dünyasına Hoş Geldiniz…

DEVAMINI OKU
Didem Okumuşoğlu
Founding Partner

1977 yılında Ankara’da doğdum. Çocukluğumun ilk 4 yılını babamın işi nedeniyle Adana, Ceyhan’da BOTAŞ’ın tesislerinde, orta son sınıfın ortasına kadar olan süreyi ise Ankara’da geçirdim. Denizden, bozkıra uzanan bu yolculuğum, 14 yaşında yine bir deniz kentine bağlandı; İstanbul’a… 

Liseyi İstek Vakfı Uluğbey Lisesi’nde tamamladım. İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudum. Öğrenim hayatım boyunca, 5’ten şaşma 6’yı aşma prensibini benimsedim. Çoğu zaman daha yüksek notlar aldıysam da tamamen tesadüftendir.

Okul dışındaki hayat benim için her zaman daha çekiciydi. Üniversite dönemim boyunca tiyatro yaptım, Resim Heykel Müzeleri’nde sanat tarihi ve felsefe dersleri aldım, bu dersler sırasında sevgili Yalçın Sadak’tan sadece ders konularını değil, hayata karşı “had bilme” kültürünü de öğrendim, Tomris Uyar’la çalışma fırsatı buldum. Yaratmanın eksikliği tamamlama uğraşı olduğuna inandım, kendimi tamamlamak için yazdım; önce şiirle başladım sonraysa kadınlara özgü daha ayrıntılı anlatma tutkusuyla öyküler yazdım.

Araştırma dünyası ile ilk tanışmam, 1996 yılına rastlar. O zamanki adı ile Plus Remark’ta yaptım stajımı. Araştırma keyifliydi ama benim kendimle ilgili hayallerimde edebiyatla uğraşmak vardı. Okul bitip de iş aramaya başladığımda yolum yine araştırma ile kesişti. “Bir gireyim de, kafama göre bir şeyler bulunca ayrılırım” diye başladığım bu serüvenin 19. yılındayım bugün;  insanı anlatmayı seven bir kişi için insanı anlamaktan daha uygun bir iş olabilir mi? 
2001 yılında Sanat Yönetimi alanında yüksek lisansa başladım.

Ocak 2010 yılına kadar, 10 yıl boyunca hep aynı şirkette çalıştım. Araştırma sektöründe evlilikler çok yaygındı. Bizim şirketimiz ise hep en çok beğenilen, arzu edilen şirketlerden biri oldu; işte tam da bu yüzden aynı şirkette 5 farklı marka ismi ile çatıştım; Remark, Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark ve Synovate. Her değişimde, yeni/ farklı araştırma yaklaşımlarını öğrenme fırsatını buldum. Modeller, yaklaşımlar, isimler değişse de bütün bu değişimler süresince “bizi biz yapan” ekibin büyük bölümü bir arada kaldı. İnsanın değer verdiği, sevdiği insanlarla çalışmasının güç bulunur bir keyif olduğunu düşünüyorum; ben şanslıydım!

2005 yılında Gökalp Okumuşoğlu ile evlendim, 30 Haziran 2011’de oğlumuz Ufuk doğdu; anne oldum. 23 Mayıs 2014’te ikinci oğlumuz Deniz doğdu.

2010 yılının Ocak ayında Sia Insight ile hayatımda yeni bir döneme başladım. Yıllardır birlikte çalıştığım, beraber çoğaldığımızı hissettiğim Nurdan, Hüseyin ve Başak ile birlikte kurduğumuz ve her ayrıntısını ortak akılla kurguladığımız Sia Insight’ta, iş ve yaşam deneyimlerimizi yeni baştan okuyup, her şeye en temelden başlıyoruz; “insanı” anlamaktan…. 

İhtiyaca özel kurguladığımız pazarlama araştırmaları ile iş ortaklarımıza stratejik karar süreçlerinde destek olmayı hedefliyoruz. Her bir projeyi, yeni bir yaratım süreci olarak algılıyor, heyecan duyuyoruz .
DEVAMINI OKU
Nurdan Pak
Founding Partner

1976 yılında Ankara’da bir boğa burcu olarak doğdum. Çocukluk  yıllarımı Balıkesir ve Diyarbakır’da tamamladım, 1994 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi’nde bitirdim.
Babamın mesleği gereği farklı şehirlerde farklılıkları tanıma fırsatım oldu.

Farklılıkların olağanlığını kabullenmek, sıfırdan başlamak, en önemlisi de insanı anlamak gibi özellikleri bu yaşam tarzının bana kazandırdığı nitelikler olarak görüyorum. Araştırma dünyanın en güzel ama en zor işlerinden biri, insanları anlayıp insanlara anlatmak, bu yüzden de zevkli.

1994 senesinde üniversite okumak için elimde valizimle İstanbul’a geldim, trenden inip İstanbul havasını soludum, şu ana kadar en uzun yaşadığım ve en sevdiğim şehir oldu İstanbul...

Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde tamamladım. Üniversite yıllarım sırasında tiyatroyla ilgilendim, Uluslarası Af Örgütü için çeviriler yaptım, çalıştım ve eğlendim. Hayat arkadaşımla bu yıllarda tanıştım.

1999-2010 yılları arasında Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark ve Synovate’te görev yaptım; her ne kadar çok isim değişikliği olsa da uzun seneler aynı ekip ve aynı patronla çalıştım. Tüm bu dönemde hem iş bilgisi hem de iş görgüsüne dair Temel Aksoy’dan çok şey öğrendim. En iyi ekiplerle çalıştım, en iyi dostlarımı edindim.

2000 senesinde Ayberk Pak ile evlendim, Nisan 2009’da oğlumuz Tuna ve kızımız Rüya’nın doğması ile anne oldum.

Kasım 2010’da yaklaşık 10 sene birlikte çalıştığım ekibe katıldım. Sia Insight, güven, samimiyet ve keyif üzerine inşa edilen akıllı işlerin üretim merkezi ve ben sevdiğim insanlarla bu işi yapıyorum.
 
DEVAMINI OKU
Sia Insight bugün 302 markaya hizmet veriyor.
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. Sia Insight