Sia Ailesi
<< GERİ
Hüseyin Tapinç
Managing Director, Founding Partner
28 Kasım 1964 günü doğmuşum. Okul zamanları İzmir’de ve yazları bir iki ayı Ayvalık’ta geçen bir çocukluk geçirdim. 1976 yılında “Yaşanmamış Yıllar”ı dinledim; Sezen Aksu’yu sevdim. 1982 yılında Karşıyaka Gazi Lisesi’nden mezun oldum ve İzmir’e “elveda” dedim.

1982 yılında sınavlarda ilk tercihim olan Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanarak Psikoloji okumak, klinik psikolog olmak üzere İstanbul’da geldim. İkinci sınıfta “mezun olduktan sonra sinema yönetmeni mi olsam” sorusu aklıma takıldı, Sinema Kulübü’ndeki arkadaşlar ile Müjde Ar için senaryolar yazdım. Onun haberi olmadı. Üçüncü sınıfta Fakülte’de sosyoloji ile çift anadal programını başlattım ve aynı yıl hayatımın en büyük kazanımlarından biri olan Nilüfer Göle ile tanıştım; özel asistanı oldum, beraber çalıştım, araştırma yaptım. Dördüncü sınıfta psikolojiden sıkıldım, bıraktım ve 1987’de Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum. Ardından iki yıl bu bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştım; bu kez Nilüfer Göle’nin resmi asistanı oldum. Ondan çok şey öğrendim.

1989 yılında The British Council’dan yüksek lisans eğitimim için burs kazandım; bir yıllığına İngiltere’ye gittim. 1990 yılında The University of Essex’te Sosyoloji programını bitirdim, Arabesk Müzik üzerine tez yazdım. O yıl annemi kaybettim. Bir yıl önce “Strange Weather”ı dinledim; Marianne Faithfull’u sevdim.

İstanbul’a döndüğümün üçüncü, dördüncü günü Nilüfer Göle’nin yönlendirmesi ile o zamanki adıyla Piar-Gallup’ta (bugünün TNS’i) Genel Müdür olan Temel Aksoy ile tanıştım. Görüşmeden çıktıktan sonra kaç lira maaş alacağımı bilmiyordum, ancak Piar’da bir masam vardı. 1990 – 1994 yılları arasında Piar’da Temel Aksoy ve Bülent Tanla ile birlikte önce pazarlama ve daha sonra sosyal, siyasi araştırmalar yaptım. Siyasi partiler ve medya ile paylaşılan seçim araştırmalarının risklerini ve keyiflerini yaşadım. Haftada 6 gün, günde 10 – 12 saat çalıştım. Hemen her gece Hayal Kahvesi’ne, Kemancı’ya ve sonrasında “numaralı yerlere” gittim. Çok eğlendim.

1994 yılında Temel Aksoy Plus Remark’ı kurarken “benimle yeni kuracağım şirkete gelir misin” dedi ve “evet” yanıtı ile birlikte hayatımın en doğru kararlarından birini verdim. 1994 Ekim ayından itibaren Plus Remark’ta çalışmaya başladım. 1994 – 2005 yılları arasında Plus Remark, Infratest Burke, NFO Infratest ve Plus Remark’ta görev yaptım; çok marka, tek şirket ve tek “patron” ile çalıştım. Tüm bu yıllar içinde araştırmaya, pazarlamaya ve hayata dair Temel Aksoy’dan çok şey öğrendim, ona çok şey borçlandım. Tüm bu yıllar içinde yüzlerce araştırma yönettim, yöneticilik yaptım; arkadaş ve dost sahibi oldum.  Başarılı oldum, hatalar yaptım. En büyük şansım hep en iyi ekiplerle çalışmak oldu. Bu arada 1998’de babamı kaybettim ve ardından hayat ortağımı buldum. İki yakışıklı kedim oldu.

2005 yılı Kasım ayında şirketimizi Synovate’e sattık. Ben o sırada Araştırma Direktörü olarak çalışıyordum ve 2007 yılı sonuna dek aynı görevi sürdürdüm. 2008 yılı başında Synovate Türkiye ofisindeki görevlerimi bıraktım ve 14 ülkeden sorumlu olarak Synovate CEEME Bölgesi Marka ve İletişim Araştırmaları Direktörü olarak çalışmaya başladım.

2009 yılı Şubat ayının son haftasında Synovate’ten ayrıldım. Dostluklarımı aldım, o günlere dair “tel cambazının tel üstündeki durumunu anlatır şiirdir” geride kalan.
Aynı yılın Kasım ayında da arkadaşlarım Başak, Didem ve Nurdan ile birlikte Sia Insight’ı kurduk. Aklın vücut bulmasını, bilgeliğin yüceleştirilmesini temsil eden Sia’da stratejik pazarlama araştırmaları yapan, neyin nasıl yapılmasını gerektiğini öneren bir danışmanlık anlayışıyla bir “düşünce enstitüsü”olarak çalışıyoruz. Sevdiğimiz bir işi sevdiğimiz insanlarla birlikte yapmanın hazzını yaşıyoruz; böylesi bir kozmik senaryo karşısında ne denir ?
Devamını Oku >>
Başak Ertunç Bıyıklı
Founding Partner
Ben bir Haziran çocuğuyum. Genç kızlık dönemlerime kadar bugün çok sevdiğim ismimle aram pek hoş olmasa da doğum günüm olan 28 Haziran’ı (1977) hep çok sevdim. Yaz insanı olmaktan ilginç bir şekilde hep gurur duydum. Bunun beni; samimi, rahat ve insana yakın kıldığına inandım nedense.
Hayata gözlerimi, hala âşık olduğum şehr-i İstanbul’da açtım. Martılar, simitçiler, erguvanlar, taka sesleri ve Arnavut kaldırımları ile aram hep iyi oldu. Bugün boğazın en mütevazı ve sevimli semtlerinden Kanlıca ’da yaşamayı seçmiş olmam belki de bu yüzdendir.

Tüm çocukluğum, gençliğim ve yetişkinlik dönemimi İstanbul’da geçirdim. 5. yaşımın ilk yarısında başladığım eğitim hayatımda sırasıyla Hasan Ali Yücel İlk Okulunu, Cağaloğlu Anadolu Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini ziyaret ettim ve bu macerayı 21 yaşımda mezun olarak sonlandırdım. Hemen ardından gazetecilik üzerine yüksek lisans yapmak üzere sınavlara girdim. İnsanları dinlemek, anlamak, onlarla konuşmak, söylediklerinin altındaki gerçeklere dokunabilmek, bir şeyleri araştırmak, herkesten önce bilmek, bildiklerimi anlatmak her zaman tutkum olmuştu. Galiba bu aşamada kozmik rastlantılar peşime düşmüş olacak ki; sınavları kazandığımı bildiren ve adımın yazdığı listeler başka bir duvara asıldığından sözlüyü kaçırıp, kendimi annemin yakın bir arkadaşının referansı ile o zaman genel müdürlüğünü Temel Aksoy’un yürüttüğü Infratest Burke’de buldum.

Araştırmacılık maceram 1999’un soğuk bir Ocak gününde o zamanki yöneticim Dilek Kayın ile yaptığım görüşmede ‘Bu işi öğrenmek için çanta taşımaya hazır mısın?’ sorusuna verdiğim gönülden bir evet yanıtı ile başladı. Sadece hikâye olsun diye değil, gerçekten de görüşmeye gittiğim gün işe başladım ben!
O günden sonra; Infratest Burke, NFO Infratest, NFO, Plus Remark ve Synovate isimleri altında aynı yönetim ekibi ile yaklaşık 11 yıllık bir süreyi yaşadım. Bu 11 yıl içerisinde, kalitatif departmanda asistanlık ile başlayan görevimi önce araştırma uzmanı, ardından araştırma yöneticisi, kalitatif ekip yöneticisi ve araştırma direktörü olarak sürdürdüm. Synovate’teki son 1,5 senemde yönetim kurulunda yer aldım, ayrılmadan önce de danışmanlık görevini üstlendim. Tüm bu süre bana yeni insanlar, yeni iş alanları, deneyimler, ekipler, sorumluluklar, farklı görev tanımları, farklı markalar ve müşteriler getirdi. Hepsini canı gönülden kabul ettim.

İş hayatımın tam ortasına denk gelen 2006 yılının ilk günlerinde hayatımın aşkına, yol arkadaşım ve eşim Atilla Bıyıklı’ya rastladım ve aynı yılın ilk yaprakları sararırken evlendim.

Ve bir gün geldi, eşimin ve ailemin büyük desteği ile artık kendi yolumu kendim çizmeye ve oradan yürümeye karar verdim. Ortaklarım Hüseyin, Didem ve Nurdan ile uzun yıllara dayanan iş ve özel arkadaşlığımız Sia için bir araya gelmemizi sağladı. Sia’yı hep birlikte var ettik. Sia ağacına hayat olduk, nefes olduk, su olduk. Şimdi de onu keyifle büyütmeye, yaşatmaya devam ediyoruz.

Sia Insight olarak düşünce üretmek için araştıran bir ekibiz. Tüketiciyi ve derinlerde sakladıklarını keşfetmek için bakarız. Sezgilerimiz güçlüdür. Elde ettiğimiz entelektüel birikimi işimize yansıtma eğilimindeyiz. Genç ve dinamik bir yaklaşıma sahibiz, kendimizi normlar ve sınırlarla değil yaratıcılık ve uzmanlıkla tarif etmeyi severiz.

Sia Dünyasına Hoş Geldiniz…

Devamını Oku >>
Didem Okumuşoğlu
Founding Partner

1977 yılında Ankara’da doğdum. Çocukluğumun ilk 4 yılını babamın işi nedeniyle Adana, Ceyhan’da BOTAŞ’ın tesislerinde, orta son sınıfın ortasına kadar olan süreyi ise Ankara’da geçirdim. Denizden, bozkıra uzanan bu yolculuğum, 14 yaşında yine bir deniz kentine bağlandı; İstanbul’a… 

Liseyi İstek Vakfı Uluğbey Lisesi’nde tamamladım. İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudum. Öğrenim hayatım boyunca, 5’ten şaşma 6’yı aşma prensibini benimsedim. Çoğu zaman daha yüksek notlar aldıysam da tamamen tesadüftendir.

Okul dışındaki hayat benim için her zaman daha çekiciydi. Üniversite dönemim boyunca tiyatro yaptım, Resim Heykel Müzeleri’nde sanat tarihi ve felsefe dersleri aldım, bu dersler sırasında sevgili Yalçın Sadak’tan sadece ders konularını değil, hayata karşı “had bilme” kültürünü de öğrendim, Tomris Uyar’la çalışma fırsatı buldum. Yaratmanın eksikliği tamamlama uğraşı olduğuna inandım, kendimi tamamlamak için yazdım; önce şiirle başladım sonraysa kadınlara özgü daha ayrıntılı anlatma tutkusuyla öyküler yazdım.

Araştırma dünyası ile ilk tanışmam, 1996 yılına rastlar. O zamanki adı ile Plus Remark’ta yaptım stajımı. Araştırma keyifliydi ama benim kendimle ilgili hayallerimde edebiyatla uğraşmak vardı. Okul bitip de iş aramaya başladığımda yolum yine araştırma ile kesişti. “Bir gireyim de, kafama göre bir şeyler bulunca ayrılırım” diye başladığım bu serüvenin 19. yılındayım bugün;  insanı anlatmayı seven bir kişi için insanı anlamaktan daha uygun bir iş olabilir mi? 
2001 yılında Sanat Yönetimi alanında yüksek lisansa başladım.

Ocak 2010 yılına kadar, 10 yıl boyunca hep aynı şirkette çalıştım. Araştırma sektöründe evlilikler çok yaygındı. Bizim şirketimiz ise hep en çok beğenilen, arzu edilen şirketlerden biri oldu; işte tam da bu yüzden aynı şirkette 5 farklı marka ismi ile çatıştım; Remark, Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark ve Synovate. Her değişimde, yeni/ farklı araştırma yaklaşımlarını öğrenme fırsatını buldum. Modeller, yaklaşımlar, isimler değişse de bütün bu değişimler süresince “bizi biz yapan” ekibin büyük bölümü bir arada kaldı. İnsanın değer verdiği, sevdiği insanlarla çalışmasının güç bulunur bir keyif olduğunu düşünüyorum; ben şanslıydım!

2005 yılında Gökalp Okumuşoğlu ile evlendim, 30 Haziran 2011’de oğlumuz Ufuk doğdu; anne oldum. 23 Mayıs 2014’te ikinci oğlumuz Deniz doğdu.

2010 yılının Ocak ayında Sia Insight ile hayatımda yeni bir döneme başladım. Yıllardır birlikte çalıştığım, beraber çoğaldığımızı hissettiğim Nurdan, Hüseyin ve Başak ile birlikte kurduğumuz ve her ayrıntısını ortak akılla kurguladığımız Sia Insight’ta, iş ve yaşam deneyimlerimizi yeni baştan okuyup, her şeye en temelden başlıyoruz; “insanı” anlamaktan…. 

İhtiyaca özel kurguladığımız pazarlama araştırmaları ile iş ortaklarımıza stratejik karar süreçlerinde destek olmayı hedefliyoruz. Her bir projeyi, yeni bir yaratım süreci olarak algılıyor, heyecan duyuyoruz .
Devamını Oku >>
Nurdan Pak
Founding Partner

1976 yılında Ankara’da bir boğa burcu olarak doğdum. Çocukluk  yıllarımı Balıkesir ve Diyarbakır’da tamamladım, 1994 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi’nde bitirdim.
Babamın mesleği gereği farklı şehirlerde farklılıkları tanıma fırsatım oldu.

Farklılıkların olağanlığını kabullenmek, sıfırdan başlamak, en önemlisi de insanı anlamak gibi özellikleri bu yaşam tarzının bana kazandırdığı nitelikler olarak görüyorum. Araştırma dünyanın en güzel ama en zor işlerinden biri, insanları anlayıp insanlara anlatmak, bu yüzden de zevkli.

1994 senesinde üniversite okumak için elimde valizimle İstanbul’a geldim, trenden inip İstanbul havasını soludum, şu ana kadar en uzun yaşadığım ve en sevdiğim şehir oldu İstanbul...

Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde tamamladım. Üniversite yıllarım sırasında tiyatroyla ilgilendim, Uluslarası Af Örgütü için çeviriler yaptım, çalıştım ve eğlendim. Hayat arkadaşımla bu yıllarda tanıştım.

1999-2010 yılları arasında Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark ve Synovate’te görev yaptım; her ne kadar çok isim değişikliği olsa da uzun seneler aynı ekip ve aynı patronla çalıştım. Tüm bu dönemde hem iş bilgisi hem de iş görgüsüne dair Temel Aksoy’dan çok şey öğrendim. En iyi ekiplerle çalıştım, en iyi dostlarımı edindim.

2000 senesinde Ayberk Pak ile evlendim, Nisan 2009’da oğlumuz Tuna ve kızımız Rüya’nın doğması ile anne oldum.

Kasım 2010’da yaklaşık 10 sene birlikte çalıştığım ekibe katıldım. Sia Insight, güven, samimiyet ve keyif üzerine inşa edilen akıllı işlerin üretim merkezi ve ben sevdiğim insanlarla bu işi yapıyorum.
 
Devamını Oku >>
Pelin Özkan
Research Director
1971 yılının Temmuz ayında Yengeç burcu olarak dünyaya gelmişim. Neyse ki yükselenim Terazi de hayatın keyfini çıkarabiliyorum. Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım Boğaz’ın sakin ve şirin semti olan Kanlıca’ da bir evin tek kızı olarak geçti. Boğaz’ın küçük semtlerinde yaşayanlar bilirler burada hayatın sesi kıyıya vuran ufak dalgalar gibi tatlı ve naiftir. Herkesin ahbap olduğu, komşuların birbirini gözetlediği, zamanın yavaş aktığı güzel Kanlıca’ da büyüdüm.  Kandilli Kız Lisesi’ndeki yıllarım tam bir inek öğrenci olarak, Boğaziçi  Üniversitesine gireceğim günleri hayal ederek geçti. Derken, hiç hesaplamadığım bir anda sırılsıklam aşık oldum. 17 yaşındaydım, dünya benim için bambaşkaydı artık. Ailemin tüm karşı çıkışlarına direnerek 20 yaşında evlendim. İşte o zaman içimdeki naif kızın gizli gücünü fark ettim.

1993 yılında  Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum. Üniversitedeki tek evli öğrenci bendim ve bu tahminimden daha eğlenceliydi. Arkadaş toplantılarının ilk adresi benim evimdi. Eğlenerek, çok  çalışarak ve harika  dostluklar edinerek üniversiteyi bitirdim. Mezun olduğumda, kalbimin bir tarafı üniversitede kariyer yapmayı isterken, bir diğeri tarafı da özel sektörü deneyimlememin doğru olacağını söylüyordu. 2 yıl tekstil alanında çalıştıktan sonra, 1996 yılında üniversiteye en yakın olduğunu düşündüğüm araştırma sektörüne girdim. Plus Remark’ ta 4 yıl çalıştım, ilk yöneticim Hüseyin Tapınç’ tan çok şey öğrendim. İşe başladığım ilk gün ekip arkadaşlarımdan birine “yeni kız başlıyor eti senin kemiği benim” dediyse de sağ salim ayakta kalmayı başardım.
Bazı işlerin aşk ile yapılması gerektiğini düşünenlerdenim; bence Pazar araştırması da öyle. Plus Remark’ tan sonra TNS ailesine katıldım. 17 yıl TNS’ te hızlı tüketimden, teknolojiye, bankadan, motor rulmanına çok farklı alanlarda, farklı pozisyonlarda çalıştım. TNS’teki son 4 yılımda Kantitatif Araştırmalardan Sorumlu Direktör olarak görev yaptım, bazı bölgesel projeleri ve görevleri de yürüttüm. Çok çalışarak, çok eğlenerek, keyif alarak ve sürekli öğrenerek harika bir 17 yıl geçirdim.

Bilginin gücüne, bilmeye cesaret edenlerin ayrıcalığına ve hayatın hızı, koşuşturması içinde sanatın tesellisine inanırım. 2017 yılı Eylül ayında, Kalitatif ve Kantitatif araştırmalardan sorumlu Araştırma Direktörü olarak Sia Insight ailesine katıldım. Eski dostlar ile yeni bir başlangıç yaptım.  Sia‘ da hep birlikte çok güzel işlere imza atacağımıza eminim.  
Devamını Oku >>
Veysel Kamcı
Marketing Science and Modelling Director
'Ankara'nın bir köyünde…' diye başlayan bir çocukluk hikayem var aslında, aklıma geldikçe halâ gülüyorum. Öylesine haylaz ve yaramaz bir çocuktum ki ilkokul 2. sınıfta bir veli toplantısında öğretmenim “bu çocuk olsa olsa çoban olur, okutmak için boşa uğraşmayın” demiş anneme de canım annem çok üzülmüştü. 

Ortaokul hayatım da aslında çok iç açıcı geçti denemez, hep ortalama bir öğrenci oldum. Sanırım esas kabuk değiştirdiğim dönem lise yıllarımdır. Bahçelievler Endüstri Meslek Lisesi’ni derece ile bitirmeme rağmen meslek hayatıma istatistikçi olarak devam etmeye karar verdim ve 3 yıl boyunca hem çalışıp hem dershanelere giderek hayalimi gerçekleştirmenin ilk aşamalarını tamamladım.

Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü ideallerimi gerçekleştirmem için en büyük kaldıraç oldu. Bölümün 'ineği' sayılacak kadar çok çalışıp okulumu çok iyi bir ortalama ile bitirdim. Okul yıllarımda ve sonrasında üzerimde çok ama çok emeği olan hocalarımı sevgi ve saygı ile anıyorum. Askerliğim sonrası İstanbul’a gelmeme ve burada araştırma sektörüne ilk adım attığım Plus Remark Araştırma Şirketi’nde işe başlamama vesile olan üniversite hocam sevgili Hüseyin Tatlıdil’e bu vesile ile ayrıca minnetimi sunmak isterim.  

Plus Remark ile hayalim olan mesleğe adım atmak benim için hayal olmaktan çıkıp gerçek oldu. Bu yıllarda edindiğim arkadaşlarımla yıllar sonra Sia çatısı altında bir araya gelmek de ayrıca bir keyif. 3 yıllık Plus Remark sonrası Yapı ve Kredi Bankası'nda pazar araştırmaları bölümünde 1 yıl pazar araştırmaları sorumlusu; Doğuş Holding bünyesinde 1 yıl veri madenciliği ve modelleme sorumlusu; Garanti Teknoloji bünyesinde 5 yıl veri madenciliği uzmanı ve yöneticisi olarak çalışarak mesleğime ilişkin gelişimime araştırma sektörü dışında devam etme şansı buldum. 2005 yılında tekrar araştırma sektörüne dönerek Synovate araştırma şirketinde çalışma hayatıma devam ettim. Synovate çatısı altında global analiz merkezinin yöneticiliğini yapma fırsatını buldum. Synovate sonrası yaklaşık 2 yıl boyunca Barem Araştırma şirketinde danışmanlık ve direktörlük yaptım. Sektörde farklı şirketlerde edindiğim tecrübemi 4 ortağım ile birlikte kendi araştırma şirketimi kurarak farklı bir boyuta taşıma fırsatı buldum.

Yeni evim Sia ailesi, benim uzun yıllar mesai harcadığım çok sevdiğim arkadaşlarım ile birlikte çalışma fırsatını bana sunuyor. Bu ailenin bir parçası olmak ve onu daha iyi yerlere taşımak adına “FORCE BE WITH US” 
 
 
Devamını Oku >>
Hasan Tolun
Operations Director
Yetmiş üç yılının baharında, çiçeklerin renklere boyadığı hanımeli kokusunun yayıldığı bir Mayıs günü dünyaya gelmişim. Boğa burcunun; kuralcı, sabırlı, disiplinli ve planlı-programlı özelliklerinde üstüme yoktur.

Doksanlı yılların başında ilk-orta-lise öğrenimimi Bursa’da tamamlayıp İstanbul’a geldiğimde, bir yandan Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde okurken diğer yandan sosyal projelerde görev alarak sektöre adımımı atmış oldum.  Bu dönemde okul harçlığımı çalışarak çıkarırken, teorik bilgilerimi pratikle taçlandırıp projelerde kullanmaya başlamıştım. 92 yılında artık PİAR-GALLUP’un bir çalışanıydım. Temel Aksoy, Serpil Erten ve Feray Şansal’ın bilgi, deneyim ve tecrübeleri, içgörüleri “benim ve jenerasyonumun” vazgeçilmez birer ışık kaynağı oldular ve hala onların aydınlığı ile yürüyorum, çalışıyorum. Doksanların sonlarına doğru eşimi buldum ve hemen evlendim.

Uluslararası şirketlerin 2000’li yıllarda başlayan Türkiye sevdası sayesinde; TNS-PİAR, Infratest Burke, NFO Infratest, Plus Remark, Synovate-IPSOS satış süreçleri hiç peşimi bırakmadı, nereye gitsem o şirket bir yabancıya satıldı. Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight’a katkılarımız sonrası, kısa bir Barem iş tecrübesi ile Ponera’yı da iki senede satılabilecek hale getirdik.

Osmanlıca SİA kelimesinin anlamını meğersem hep yanımda taşımışım “bolluk ve bereket”.  Ayağım biraz uğurlu geliyor her halde.  Başarma arzumu ve enerjimi ekonomik tasarımlarla, parayı harcarken kazanacak şekilde hedefledim. Çaba gösterenin kazanacağı, hızlı, kalifiye ve inovasyonel fikirler üreterek büyümeye devam edeceğiz. Aklımızı fikrimizi icatlar çıkararak, bunları “ete kemiğe büründürerek” SİA bilgeliğinin gölgesinde eski Remark arkadaşlarımla şimdi yeniden hayata geçireceğiz.

Yaptığım “en iyi şeyi” ve “SİA’da olmayı” çok seviyorum. 

Steve Jobs‘unda dediği gibi “Sizin ne yapmak istediğinizi en iyi bilen kalbinizin ve sezgilerinizin yolunu takip etme cesaretini hep gösterin. Geri kalan her şey teferruattır.”
 
Devamını Oku >>
Mithat Olut
Innovation & Technology Director
Küçüklüğümde anfilerde annemin yanında derslerde arka sıralarda olduğumu hatırlarım. Bir de çok farklı insanların bulunduğu üniversite koridorlarını... Galiba o zamandan aldığım virüsü atamadım ve sonunda aynı okuldan mezun olarak - zaten senelerdir içinde bulunduğum - yazılım sektörüne resmi olarak giriş yaptım. İnsanın hocalarının üniversite öğrenciliğini de bilmesi çok değişik bir his olduğunu söylemem lazım.
 
Sigorta, banka, faktöring, leasing, güvenlik sektörü yanı sıra; medikal, internet servis sağlayıcılığı, basın, taşımacılık, iç çamaşırcılığı gibi sektörler hiç yabancı olmadığım ve çalışmış olmaktan gurur duyduğum güzide iş kollarıdır. En azından her zaman varsayım değil, gerçekle iş yapmayı ve planlamayı bu deneyimlerim sayesinde unutulmaz bir şekilde hafızama kazıdım.
 
Yıllar önce bir arkadaşımın yerine birini bakması ile başlamıştı araştırma sektöründeki ilk maceram... Çok farkı değişik sektörlerden gelip içine girmiş olduğum araştırma hiç zorlamamış, aksine bir şekilde mutlu olmamı sağlamıştı.
 
NFO Infratest ile başlayıp, Plus Remark, Synovate ile devam ettim. Yurt dışı ile olan kozumu oraya giderek değil, Türkiye'den yurt dışında söz sahibi olarak paylaştım. Daha sonra Ipsos, DORInsight ve Barem'de yoluma devam ettim.
 
Uzun süredir bir şeyin eksikliğini duyduğumu farkettim. Hem eski dostların hem de kendi alanlarında yetkin diğer kişilerin bulunduğu Sia olmak için doğru yer olarak hissettirdi. Eskilerle yenileri, yenilerle daha da ileriyi tasarlamak fikri yeniden güzel bir heyecan verdi.
 
Nisan 2019'dan beri bu nedenle Sia'da İnnovasyon ve Teknoloji Direktörü görevini üstlenmekteyim.İnsanların hayatlarının sürekli birşeyleri kovalayıp çalışmak olduğu zamanlardan sonra, gerek beraber eğlenerek, gerek beraber çalışarak, güzel şeyler ortaya çıkartmanın gururunu yaşamak gerçekten güzel...
 
 
 
 
Devamını Oku >>
Arda Sezen
Finance Director
26 Ekim 1982 yılında İstanbul'da doğdum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde lisans eğitimi aldım, sonrasında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasaları ve Borsa bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2015 yılından beri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim. 20 yılı aşkın süredir Finans ve Muhasebe'nin çeşitli departmanlarında orta ve üst düzey yönetici olarak görev almaktayım. Perakende,  Sağlık ve Danışmanlık sektörleri uzmanı olduğum sektörlerdir.
2011 yılından beri evliyim ve küçük tatlı bir kız çocuğum var. Yorucu olsa da özel zamanımın büyük bölümünü kızımla geçiriyorum. Eşim,  dünyaya yeni gözlerini açıp merhaba diyen bebekleri fotoğraflıyor, sevdiği işi yaparak gelir elde ediyor.
Sıkı bir Twitter kullanıcısıyım. Yeni haberlere herkesten önce ulaşmak,  değişik bakış açılarını öğrenmek ve empati kurmak ilgimi çekiyor. Diğer mevcut sosyal platformlardan değil ama Twitter'dan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.
Film izlemenin  hayatımda farklı bir yerde olduğunu çok net ifade edebilirim. Film izlemek benim için bir yaşam tarzı ve kesinlikle vazgeçebileceğimi düşünmüyorum.
Müdavim olma müessesesine inanırım, her ne kadar dünyadaki değişik kültürleri öğrenmeyi, gezmeyi çok sevsem de, klasik bir Bodrum müdavimiyim. En büyük hayallerimden biri burada yaşlanmaktır.
Hayatımda idol olarak gördüğüm insan Mustafa Kemal Atatürk'tür. Onun dahicesine ileri görüşlülüğü bugün yaşamış olduğumuz modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturmaktadır.
Sia ailesine yeni katılmakla beraber, sanki uzun süredir bu ailenin bir bireyiymişim gibi hissediyorum. Zamanla bu aileden çok şey öğreneceğime ve aynı zamanda çok şey katacağıma inanıyorum. Yolumuz açık ve başarılarla dolu olsun. Go Sia Go...
Devamını Oku >>
Alev Ataş
Cumhuriyetin başkenti Ankara’nın en sekuler ilçesi Çankaya’da, bir gecekondu mahallesinde dünyaya geldim. Bir zamanlar eski milletvekili lojmanlarının da olduğu Oran Sitesi-Yıldız ve Dikmen semtleri üçgeni ortasında yer alan mahallemiz, lokasyonu sebebiyle, yaşamın ve sistemin tezatlıklarını bir arada gördüğüm, keşfettiğim ve deneyimlediğim ilkokulum oldu. Geriye dönüp bakınca yolumun uğradığı ilk şirinler köyü diyebiliyorum. Yaşamı, doğayı, sokağı, sokakla teması, mücadele vermeyi, sisteme yenilmemeyi ve pek tabii insan olmayı öğreten şirinler köyü. Sokakta çocuk olma şansını yaşadığımız, kargaların ağaçtan kopardıkları cevizleri kırılması için yüksekten yere attıklarında çıkan sese uyandığımız, taze meyve sebzeye market zincirlerinden değil bahçemizden ulaştığımız bu yoksulluk ve zenginliğin harmanlandığı hale Gargamel’in gölgesi en nihayetinde düştü ve çocukluğumun dopdolu geçen sayfaları böylece kapanmış oldu. Ergenliğin bittiği, ilk gençlik yıllarına geçtiğim döneme tekabül eden bu süreci, canım okulum Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazanarak geride bıraktım ve hayatımın en şahane hikayelerini yazacağım ikinci şirinler köyüme kavuştum. Üzerine sayfalarca yazı yazsam, hakkında günlerce konuşsam tam olarak anlatmamın mümkün olmayacağı hikayelerin ve hislerin kaynağı güzel ODTÜ, Alev’in hayat hikayesini en çok dolduran ve karakterini tamamlayan bir serüven ve en kıymetli zaman parçası oldu. Akademik getirisi bir yana; topluluk faaliyetleri, kampüs hayatının neşesi ve en samimi insan ilişkileri ile birlikte hayatı başka bir gözle görme ve yorumlayabilme yetisini kazanmış, başka bir dünyanın mümkün olabileceği inancımı ODTÜ’de pekiştirmiş oldum. Bu süreçte beklenmedik, plansız bir Erasmus imkanı ile Arnavutluk’a gidip Balkanlar’a aşık olarak döndüm. Mezuniyetim sonrasında- bir şans olarak- Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün beş yılda bir yaptığı saha araştırması, mezuniyetim ile aynı yıla tekabül etti ve ilk iş deneyimimi böylece yaşamış oldum. Farklı farklı şehirlerin sokaklarına ve insanlarına bu çalışma sayesinde dokunabildim ve sahada pek çok hikaye biriktirdim. Araştırma sektörü ile ilk temasımı da bu vesile ile kurmuş oldum. Tekrar iş arama sürecimde güzel bir tesadüf olarak Sia-Insight ile yollarımız kesişti ve Sia ailesinin bir parçası olmak adına şehrimden ve insanlarımdan ayrılıp İstanbul’a taşındım. Haziran 2019 itibariyle Sia ailesinin bir ferdi ve harika bir ekibin parçası olarak araştırma sektörüne dahil oldum. İnteraktif bir öğrenme süreci içerisinde ve yolun çok başındayım; heyecanım yüksek. Öğrenmek, araştırmak ve üretmek için bizi bekleyen çok şey var.
Devamını Oku >>
Azize Bayram
1983 yılının 9. ayının16. gününde yeniden hayat bulmuşum. Çocukluğumun ilk yıllarını Akşehir’de geçirdikten sonra hayat ailemi İstanbul'a sürüklemiş. İstanbul'un en güzel zamanlarını sahip olduğum harika ailem sayesinde en güzel şekilde yaşadım.
 
Lise yıllarını okulun; gözlüklü, örgülü saçlı, sessiz, kopya çekemeyen (ilk kopya deneyimimi din dersinde yaşamıştım ve yakalanmıştım:)) çalışkan öğrencisi olarak tamamladım. Sonrasında ise Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümüne başladım. Fakülte her ne kadar Davutpaşa’da yer alsa da Beşiktaş kampüsünde okuduk neredeyse. Lisans sonrası İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümünde Yüksek Lisans’ a başladım. Yüksek Lisans’ ın 2. yılında tez hazırlıklarım devam ederken iş hayatına güzel bir başlangıç yapıp hep istediğim araştırma sektörüne giriş yaptım. Yüksek Lisans maceram ise iş hayatı ile paralel ilerleyemedi ve tez uygulama aşamasında yarım bıraktım. Her af çıkışında devam etsem mi diye halâ düşünürüm.
 
Yaklaşık 3.5 yıl Ipsos Araştırma Şirketinde DP departmanında çalıştıktan sonra hayatın akışına kapılıp yaklaşık 1 yıl kadar Amerika’da yaşadım. Burada bir otelde bartender olarak çalıştım ve hayata, insanlara, kültürlere ve yaşama biçimlerine dair farklı bakış açıları geliştirdim kendimce. İnsanlara ve hayata yüklediğim yeni anlamlarla Türkiye’ye döndüm ve iş hayatıma Ipsos Araştırma şirketinde kaldığım yerden devam ettim. Tabi bu arada Amerika’da en büyük hayalimi gerçekleştirmiştim; bir köpeğe sahip oldum ve onun sayesinde duygu yönetiminin yanında konuşmadan da iletişim kurulabileceğini öğrendim.
 
Bir süre araştırma sektörü dışında yer almaya karar verdim ve Ikea’da E-Ticaret uzmanı olarak çalışmaya başladım. Bu sayede hayatın nasıl şekillendiğini ve nasıl şekillendirilebileceğini keşfettim. Araştırma sektörüne geri dönme kararı aldım ve Ponera Araştırma ile buluştum. Hayatta yaşanan her olayın bir anlamı olduğuna inan bir insan olarak Ponera Araştırma’nın kariyerime ve hayatıma çok şey kattığına inanıyorum ve şimdilerde ise sektörde başarılı ve değerli Sia Insight bünyesinde yer almaktan mutluluk duyarak yeniden şekillendirmeye ve şekillenmeye devam ediyorum.
 
Devamını Oku >>
Banu Kosifoğlu
Önceleri kutlamayı çok sevdiğim doğum günüm, 1999 yılından sonra hüzünlü ve asla kutlanamayan bir tarih oldu benim için. O tarih 17 Ağustos’tu çünkü.

Hayatım boyu Psikoloji eğitimi almayı çok istedim. Onun yerine İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Şimdilerde 2. Üniversite olarak okumak istiyorum ama onda da bölüm açmıyorlarL  Diplomalı olamadım madem, ben de kendimi insan bilimine adayayım bari deyip “insanın anlam sanatı “ ile ilgili en büyük keşfin, kendine doğru yaptığı yolculuk olduğuna inanarak o günden beridir bu yollardayım.

İş hayatına pazarlama alanında başladım. Pazar araştırma, ürün geliştirme, kurumsal iletişim gibi birçok konuda çalıştım. Turkcell, Global Bilgi, Akşam Gazetesi, Epsilon Yayınevi vs. derken;  bir gün bir kitap okudum ve yüreğimin götürdüğü yerde buldum kendimi.

Hayatımı hobimden kazanacaktım. Aynen öyle oldu. Ama öyle de oldu ki, Türkiye’de kendi iş kolunda en yüksek ihracat yapan 2. firma seçildik. İş hobiden çıktı. 7-8 sene sonra da bitti. Ve anladım ki; hobin bile olsa, bir an gelip çıkış noktandan sapabiliyorsun. Yani çalışmayı,  üretmeyi,  çıtanı her zaman yüksekte tutmayı hedefleyen bir yapıdaysan bir gün geliyor ve yaptığın işin hobin olduğunu unutabiliyorsun. Girişimcilikle geçen senelerin ardından, hayatımın içinde ki en sarsıcı ve en kıymetli deneyimleri bu yıllarda edindiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. 

1995 yılında başladığım iş hayatının tüm deneyimlerini sırtlayıp profesyonel çalışma hayatına tekrar dönüşüm, yıllardır istediğim İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başlamamla oldu. Gastrocast İleri Çözümler Danışmanlık firmasında buna fırsat buldum.

Evliyim ve bir oğlum var.
Ağaçların olduğu her yerde vakit geçirmeyi özellikle kitap okumayı çok severim.
İçinde yaratıcılık olan her şeye saygım sonsuzdur.
Resimden tiyatroya, sanatın tüm dallarına sevdalıyımdır.
Yaşanmışlıkların derinliğine ve gücüne inancım sonsuzdur.
Hayatımda, hoşgörülü, sevgi dolu ve şeffaf olabildiğim sürece mutlu olacağıma inanırım.

2017 yılının Nisan ayından bu yana ben de bir Sia’lıyım. Burada olmayı seviyorum. 
Devamını Oku >>
Beste Şener
1989 yılında İstanbul’da,  İkizler burcunu sonlarından yakalayarak 18 Haziran’da dünyaya gelmişim. Adımdan da belli olacağı gibi, müzisyen bir babanın çocuğu olmanın doğal sonucu olarak evde enstrümanlar, şarkılar ve nota kitaplarıyla iç içe büyüdüm. 11 yaşında klasik gitar çalmaya başladım. Sonrasında gitarı elimden bıraksam da, gerek okulda gerek evde müzikle, notalarla olan bağım hiç kopmadı.
Eğitim hayatım boyunca hem sayıları hem de konuşmayı, anlatmayı çok sevdiğimi gördüm. Bu da benim tercihlerimde “ekonomiyi   önceliklendirmemi  sağladı ve kendimi İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde buldum. Üniversite dönemimdeki en güzel anıları, bir yaz dönemi gittiğim Malta’da biriktirdim ve döndüğümde artık bir yol ayrımında olduğumu fark ettim. Okulda finansla ilgili derslere hep mesafeli durdum ve “galiba yanlış bir seçim yaptım” derken 4. sınıfta “Pazarlama” dersinde yaptığım bir proje sayesinde araştırmayla tanıştım. Sevgili hocamın da doğru yönlendirmesi sonunda başımın üzerinde bir ampul yandı.
Derken okul bitti, kepler atıldı. Araştırmayla ilk kez 2013’te TNS’ te tanıştım. 1,5 yıl boyunca FMCG ve perakende sektörleriyle ilgili araştırmalar üzerine çalıştım. Ardından online araştırmaya olan yoğun ilgim beni DORinsight’a yöneltti. Son olarak FutureBright’ ta  2 yıl geçirdikten sonra hayat beni Eylül 2017’de Sia ile bir araya getirdi.
Yoğun merak duygum, konuşmayı öğrendiğim günden beri durmadan soru sormam, sanırım doğru işi yaptığımın göstergesi. Bunun yanında yemek yapmak, bilindik yemekleri kendimce yorumlamak en zevk aldığım şey. Son 2 yılda ise yeni meselem yoga ve meditasyon ile daha dingin bir insan haline gelmek.
 
Devamını Oku >>
Çağla Ay
Ocak 1993, İstanbul doğumluyum. Çocukluk yıllarım Çengelköy'de geçti. Çocuklarının üzerine titreyen iki insanın en küçük çocuğu oldum. Özellikle annem her anımda yanımda olmuştur ve hayatımda güzel olan pek çok şey onun eseridir.
Sakıp Sabancı Anadolu Lisesini kazanmamla Beşiktaş ilk gençlik yıllarımı geçirdiğim semt oldu. Lisede tiyatro topluluğunda öğrendiklerim kalıcı şekilde dönüştürdü beni. Eleştirel düşünceyi, sorumluluk bilincini ve kolektif üretimi önemseyen bir insan oldum. Bu değerler sosyal bilimlere ilgi duymama sebep oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde buldum kendimi.
Bölümde hayatımın geri kalanında artık görmezden gelemeyeceğim bakış açıları kazandım. Türkiye'nin politik iklimi keşfettiğim kuramsal değerlere somutluk getirdi ve her durumun toplumsal olduğunu yadsıyamaz oldum. Bu keşif hayatıma zaman zaman incelikli açıklamalar getirebilmeme yardım etti. Zaman zaman ise pusulamı şaşırttı. Yüksek lisans eğitimimi de aynı bölüm ve üniversitede tamamladım. Öte yandan tiyatro çalışmalarımı sürdürdüm üniversitede. İyi ki de öyle yapmışım. Bertolt Brecht, örneğin, ne güzel bir insandır.
2019 yazında öngörmediğim bir dizi güzel şey oldu. En önemlisi de Sia'da çalışmaya başlamaktı. Bunun hayatımdaki değerli fırsatlardan biri olduğunu düşünüyorum. Her gün birbirinden farklı projenin üzerinde çalışan insanlarla araştırmanın farklı boyutlarını keşfediyorum. Öğreneceğim çok şey var.
Devamını Oku >>
Ceyhun Güvendi
Ankara, Bursa, İstanbul üçgeninde geçirdiğim uzun yıllar...
Çok makas değiştirse de hayatım, ben tipik bir Ankaralıyım.
Çocukken, sisli puslu Ankara günlerinde, Polis radyosunun duyuruları bile hala kulağımdadır: "Kayıp çanta, Ankara!..." veya 
"Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi'nde yatmakta olan bir hasta için çok acele..." Hemen belirteyim, oldukça güçlüdür hafızam.
1977 yılının Mart ayında doğdum. Adımı kendim seçtim; anne-babam, "bizim koyduğumuz ismi sonra beğenmez" düşüncesiyle, yazmışlar bütün isimleri küçük kağıtlara, koymuşlar bir torbaya, bana çekiliş yaptırmışlar. Elime yapışan kağıtda ki ismi de kulağıma okumuşlar. 
İyi fikir, fevkalade adilane...
Sokaklarda misket oynadık, kah üttük, kah ütüldük, çocukluğa veda ederken hep üzüldük. İnsanoğlunun doğası; ileriki hayatımızın tüm şifrelerini  de çocukluk dönemine sakladık.
Uludağ Üniversitesi'nde lisans, Hacettepe'de master, Marmara'da doktora derken, siyaset biliminin ve sosyolojinin öğrettikleri ile insan doğasının gizemini keşfedeceğim alanın araştırma olduğunu fark ettim.
2003 yılında deneyimlemeye başladığım sektörde ulusal ve uluslararası pek çok değerli kurumda yoğruldum. Her ne kadar farklı sektörlerde yerel ve global sayısız projeyi yürütmüş ve yönetmiş olsam da, esas uzmanlık alanım medikal araştırmalar olmuştur.
Hız, deniz ve dağ merakım beni bir tekne kaptanı ve snowboard tutkunu haline getirdi. 
2010'da hayatıma giren ve bana babalığın nasıl bir şey olduğunu öğreten ikiz kızlarım Belgin ve Beliz'le hem biraz çocuklaştım, hem de biraz daha olgunlaştım. 
2018 itibariyle Sia Ailesi'nin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum; çünkü yüksek bir enerji var burada... 
 
Devamını Oku >>
Demet Bilgin

20 Eylül 1989, İstanbul’da doğdum. Tüm hayatım boyunca İstanbul’da yaşadım. Ne kadar kalabalık olursa olsun benim şehrim. Aslen Rize’li olduğumuz için bir yanım da hep orada. Uzaklaşmak istediğim zaman kaçabileceğim bir yer... Küçük yaşlarımdan beri kendimi en iyi ifade etme yolu olarak seçtiğim resim sanatına hep çok ilgi duydum. Üniversitede psikoloji okumaya karar verdiğimde -sanırım biraz geç olmuş olacak- sosyoloji bölümünü kazandım. Resim tutkumdan dolayı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversite’sinde okumaktan hep çok büyük keyif aldım.
2012 yılında bölümden mezun olduğumda çok şey değişmişti benim için. Psikoloji tutkumu okuduğum kitaplarla dizginlemeye çalıştım. Engin Geçtan’ın “İnsan Olmak” ve Wilhelm Rich “Dinle Küçük Adam” kitapları sınırlarımı genişletti ve bazı milatlar açtı hayatımda. Mezun olduğum ilk yıl bir dershanede rehber öğretmen olarak başladım. Dershane şartları bana pek uymadığından 8 ay sonunda ayrıldım. 2013 yılında TNS ile araştırma sektörüne yolum düştü. Daha çok FMCG ağırlıklı projeler yaptım. İlk başlarda çok keyif almakla birlikte henüz ilk yıllarımın da verdiği rahatlıkla akademisyen olma merakımdan dolayı şirketten ayrıldım. Bu düşüncenin yalnızca bir heves olduğunu anladım ve sektöre 2014 yılında Barem ile geri döndüm. Artık ne istediğini bilen ve yolunu çizmiş biri olarak öğrenebileceğim ne varsa herkesten kapmaya çalıştım. Bu sırada sevdiğim adamla evlendim. Bir arkadaşımın çağırısıyla 2017 yılında ZENNA Araştırma Şirketi’nde çalışmaya başladım. Kurumsal İtibar Araştırmaları konusunda yoğun çalışarak bu bakış açısını da kazanmış oldum. İletişim yönetimi konusunda bazı gerçekleri görmeme vesile oldu.
2 Eylül 2019, Sia Insight ailesine katıldım. Dinamik, özgür ve yaratıcı sıfatlarıyla içerisinde olmaktan mutlu olduğum bir enerjisi var. Güzel günler geçireceğime inancım tam.Devamını Oku >>
Ece Özarutan
1984 yılının Haziran ayında İstanbul’da doğdum. 90’lı yıllarda 5 yıl olan ilkokulu 3 farklı okulda bitirdikten sonra istikrarı bularak 8 yıl boyunca bir Fransız kız lisesinde rahibe disiplininde okudum: hiç ağız tadıyla okul kıramadım, voleybol antrenmanlarını kaçırdığım ve okula geç kaldığım için cezalar aldım, forma dışında aynı renk kazak bile giyemedim, takı takamadım… Hayıflandığıma bakmayın, bu sayede dakik, sorumluluk sahibi ve kurallara saygı duyan biri oldum.  2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okumak için Ankara’ya gittim. Yahya Kemal Beyatlı ne güzel söylemiş: “Ankara'nın en güzel yanı İstanbul'a dönüşüdür”. Bir İstanbullu olarak onu haklı çıkarırcasına 10 günde 1 İstanbul’a gittim; her Ankara’ya dönüşümde Pazartesi sendromu yaşadım.  
Tek çocuk olmama rağmen, hayatta istediğim çoğu şeyi kolay elde etmedim; çaba sarf ettim, emek verdim. Üniversitenin ilk 2 yılını yurtta geçirdikten sonra eve çıkmak istediğimde ailem aidatı ödememi istedi; Matematik özel dersleri verdim, araba istediğimde önce tek lastiğini kendim almam gerektiğini söylediler; staja başladım ve Fransızca özel ders verdim. Bu sayede ilk ve son öğretmenler günü hediyemi aldım. O zamanlar tabii ki bu koşullara anlam veremiyordum ancak şimdi beni bu şekilde yetiştirdikleri için onlara minnettarım.
Pazarlama araştırmalarıyla üniversitedeyken aldığım seçmeli ders sayesinde tanıştım ve o günden itibaren araştırma benim için bir tutku haline geldi. 2009 yılında GFK Healthcare departmanında staj yaparak araştırmanın temelini öğrendim. 2010 yılının Ocak ayında Millward Brown’da işe başladım ve burada 1,5 yıl reklam araştırmalarında görev aldıktan sonra 2011 yılında Ipsos’ta reklam araştırmaları departmanında kariyerime devam ettim. Ipsos’ta rotasyona başvurarak Non-FMCG sektörüne odaklanan bir departmana geçtim. Burada, daha önceden hiç duymadığım sektörlere, hiç duymadığım ürünler için lokal ve global projeler yaptım. Belki de hiçbir zaman kullanmayacağım, gereksiz bir genel kültürüm oldu ama hep “öğrenme” den beslendim. İlk defa araştırma yaptıran müşterilerim de olduğu için araştırma sonuçlarını en yalın haliyle anlatmayı da öğrendim. Çok keyif alarak ve sürekli kendimi geliştirerek 5 yıl geçirdikten sonra sağlık nedenlerinden dolayı ayrılıp kariyerime biraz ara vermek istedim.
Ev hanımı olmanın hiç bana göre olmadığını yaşayarak anladım diyebilirim. Minimum 1 yıl çalışmamayı düşünüyorken ayrıldıktan sadece 4 ay sonra kendimi butik ve shopper projeler yapan Envirosell şirketinde buldum. Perakende gurusu olarak kabul edilen Paco Underhill’in kitaplarını okuyarak, metodolojilerini uygulayarak perakende araştırmaları hakkında çok şey öğrendim.
Kasım 2017’de bir gün Sia Insight İnsan Kaynakları departmanından Linkedin profilime bakıldığını gördüm. İçini hiç bilmememe rağmen Sia’nın bende hep keyifli, sıcak ve samimi bir algısı olmuştu. İçimden mesaj atıp “Eğer birini arıyorsanız ben talibim” demek geldi ama normal yolu seçerek CV mi ilettim. Hislerim beni yanıltmamıştı; Sia yeni ailem oldu.
Devamını Oku >>
Elif Zülfikar
Sanatçı ruhlu ama muhasebeci bir baba ile benim için 'Wonder Woman' geri kalan herkes için tekstil tasarımcısı bir annenin ilk çocuğu olarak 3 Ekim 1992’de İstanbul'da dünyaya geldim. Tipik bir terazi oluşumu çocukluğumdan itibaren hayatımdaki herkese hissettirdim.

Herkesin hayatında akışı değiştiren kilometre taşları vardır. Benimki de bir gece televizyonda izlediğim bir Spielberg filmi oldu. “Minority Report”u izledikten sonra sinemaya olan ilgim dizginlenemez bir hal aldı. İzledikçe merak ettim, anladıkça araştırdım ve sonunda bir bilim-kurgu hayranı oldum çıktım. Blade Runner’da Ridley Scott’la gelecekte dolaştım, 2001: A Space Odyssey’de Stanley Kubrick ile başlangıç ve son arasındaki boşlukta mükemmelliği aradım. Sonra da kendimi Fellini’den Varda’ya, Lynch’ten Scorsese’ye kadar birçok yönetmeni anlamaya çalışırken buldum. Sinema atölyelerine katıldım, sinefillerle sohbet ettim, sürekli anlamaya/anlamlandırmaya çalıştım, sinema kültürüne dair pek çok şey öğrendim.

Sinemaya olan ilgim nedeniyle aklımda hep psikoloji okumak vardı; ancak hayat bu isteğimi sosyolojiye evriltti (iyi ki de öyle olmuş). 2011’de ilk tercihim olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandım. Bu süreçte kendimi keşfettim; lise tutkum edebiyatın yanına üniversitede –daha çok- sinema, felsefe, görsel sanatlar, reklam, medya ve daha birçoğunu ekledim. İletişim, medya ve sinema üzerine dersler aldım. Entelektüel sermayesine hayran olduğum hocalarımın öğrencisi oldum.

Var olan şeyler üzerinden keşifler yapmak bana hep çok cezbedici geldi, kavrayışımı artırmayı çok sevdim. Bitirme tezimi yazarken pazarlama ve reklam sektörlerine ilgi duymaya başladım. Sonuç olarak da erkek bedeni, stratejik pazarlama ve reklam ilişkisini irdeleyen bir araştırma tezi sahibi oldum. Düşünerek geçen dört yılın ardından psikoloji, sosyoloji ve felsefe donanımlarını edinmiş bir sosyoloji mezunu olarak 2015 yılında lisans eğitimimi tamamladım. Sinema yüksek lisansı mı sosyoloji mi derken ve hala “daha çok” öğrenmek istiyorken kendimi ailemin moda tasarım ve danışmanlık firmasında çalışırken buldum; buradaki maceramı bir yıla yakın içerik yazarı ve proje tasarımcısı olarak sürdürdüm. Paris’te erkek giyim fuarından İstanbul’da gelinlik fuarına kadar birçok organizasyonda yer aldım.  Sonra aradığımın bu sektörde olmadığını anlayıp yeni pratikler edinme isteğiyle doldum taştım ve araştırmacı olmaya karar verdim.

Tüm bunların ardından 2016 yılının mayısında kantitatif departman stajyeri olarak girdiğim Sia'da araştırma sektörünün benim için biçilmiş kaftan olduğunu anladım. Her şeyi bilme isteğimi rasyonalize edecek bir meslek bulmuştum kendime, daha güzel ne olabilirdi? Eylül ayına geldiğimizde staj süresince yatkınlığımı keşfettiğim kalitatife geçiş yapmıştım bile. Sia’da işini tutkuyla yapan insanlarla keşfetmenin ve öğrenmenin verdiği hazla çalışmaya devam ediyorum.
Devamını Oku >>
Firdevs Tokgöz
29 Nisan 1991 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğunu dolu dolu yaşayanlardanım. Cin Ali, Ayşegül ve dünya klasiklerini okumaktan her çocuk gibi keyif aldım.

İlk ve Ortaokulu Hasköy İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Sınıf öğretmeni olma hayalimden vazgeçerek, okul hayatıma Beyoğlu Ayşe Eğe Anadolu Kız Meslek lisesinde devam ettim. Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü ile eğitim hayatımı tamamladım.

Çalışma hayatına lise yıllarımda atıldım, part time çalıştığım farklı sektörler, gelecek için atacağım adımlarımda rotam oldu. Tesadüfen girdiğim araştırma sektöründe ilk tecrübem kısa bir süre de olsa kantitatif CATI bölümü oldu. Saha araştırmacısı, Supervizör ve kalite kontrol bölümlerinde çalıştığım dönemlerde öğrendiğim bilgi ve edindiğim tecrübelerimle sektördeki yolculuğuma devam ettim.  Farklı düşünceleri, fikirleri incelemek,  dinlemek ve araştırmak bu sektörde kalmamı sağlayan etkenlerden biri oldu.  

2016 yılından beri Sia ailesinde olmaktan mutluyum.
Devamını Oku >>
Hamide Yaman
23 Şubat 1967’de İstanbul Beykoz’da doğdum. Kış çocuğu olduğum için kışı hep çok sevdim ama yaza da hiç hayır demedim:)  Tipik bir Balık burcuyum. Çocukluğum ve okul yıllarım yine Beykoz’da geçti. Yine bir Şubat günü eşimle tanışıp evlendim ve bu evlilikten 3 tane evladım oldu. Hayatın ne olduğunu annelik ile birlikte işte o zaman anladım.Meğer hem dünyanın en tatlı meyvesi hem de hayatı öğreten bir okulmuş annelik. Evlatlarına hep daha iyi şeyler verebilmek için ayakta durabilmek, güçlü olmak gerekiyormuş.

Bu gereklilikler benim iş hayatına başlamamdaki temel nedenler oldu aslında. Birçok farklı yerde çalıştım ve haliyle geniş bir sosyal çevre edindim. Oğlumun beyin kanaması geçirdiği 2005 yılının 11 Ağustos’undan sonra uzunca bir süre çalışma hayatından uzak kalmak durumunda kaldım haliyle.

Ancak hayat akmaya devam ediyordu, çalışmak lazımdı. 2013 yılında tanıştım Sia Insight ile. İşe başlamam tam bir maceraydı, daha ilk iş günümde o zamanki 3 katlı villamızda sular patladı ve ben daha ilk günden kendimi sanki evimdeki sorunları çözermişçesine bu ailenin içinde buluverdim.

Sia dünyasında geçirdiğim süre içerisinde bir beyin ameliyatı geçirdim. Bu süreçte destek görmenin, sevgi ve sahiplenilmenin ne denli önemli olduğunu öğrendim. Sia ailemle; sevdiğim ve sevildiğim, karşılıklı saygı ve anlayışla kurulmuş bir ilişkim var.  Burada bir Mart günü maceralı başlayan hayatım hala devam ediyor. Dilerim uzun yıllar da devam eder. 

Araştırmacılığın ne denli bulaşıcı olduğunu bilmezdim ama iyi ki bulaşmış. Burada olmaktan mutluyum, ailemle olmak çok güzel J.
Devamını Oku >>
Hasan Turgut
15 Mayıs 1988 tarihinde Yozgat’ın Çekerek Devlet Hastanesi’nde doğmuşum. 1 yaşındayken İstanbul’a Ümraniye’nin gecekondu mahallesi olan 1 Mayıs Mahallesi'ne gelmişiz. Çocukluğunu dolu dolu yaşayan biri olduğumu kesinlikle söyleyebilirim. Belki de en güzel hatıralarım okul önlüğünü çıkarmadan oynadığım bilye ve camlarını topla kırdığım sokak futbolu olduğunda hep ‘yaramaz Hasan’ olarak anılırdım.

Okul zamanlarım yan yana olan Orhan Veli İlköğretim Okulu ve Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde geçti. Resme olan ilgim beni karakaleme yönlendirdi, ilçelerin belediye seminerlerinde ve birçok okul sergisinde resimlerim yer aldı. İç Mimarlık okumayı çok istedim ama zamanın şartları bunun için uygun değildi. Lise bitiminden iki yıl sonra Trakya Üniversitesinde lise bölümümle alakasız olan muhasebe ve vergi uygulamaları okumayı seçiverdim. Bu benim yeni yolum olacaktı. Üniversite yıllarımda kaldığım erkek öğrenci yurdundaki yemeklerin etkisinden henüz çıktığımı söyleyemem.

Bölümümden mezun olunca iktisat okumayı tercih ettim ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünü de bitirdim. 2010 yılında Organize Sanayi Bölgesi’nde Yıldırım Çelik Limited şirketinde çalışmaya başladım. Burası alanım ve geleceğim için büyük bir eğitim oldu.

Ayrılma kararımı üzülerek verdiğim biryer olmasına rağmen 2014 yılının ilk günlerinde Siainsight’amerhaba dedim. ‘Aklın ete kemiğe bürünüp vücut bulması’ sözü ile karşılaştığımda karar verdiğim bu yolda bana yardımcı olacak Sia ekibi ile tanıştım. Araştırma dünyasının benim için farklı ve yepyeni deneyimleri beraberinde getirdiğini söylemek doğru olacaktır. 
Devamını Oku >>
Hazal Tükel
26 Haziran 1993’te anneme yirmi dört saat sancı çektirdikten sonra İstanbul’da hayata gözlerimi açmışım. Tek çocuğum. 2003 yılında ısrarlarıma dayanamayan annem ve babam ailemize köpeğimiz Bichon cinsi Dolly’mizin girmesine onay verdi ve bir kardeşim oldu, beraber büyüdük. Şimdilerde 16 yaşını doldurmuş aksi bir ihtiyar kendisi. Yengeç burcuyum, yükselenim aslan. Burçlara pek ilgim olmasa da bu iki burcun özelliklerini taşıdığımı söylerler. Aileme, arkadaşlarıma çok düşkünüm. Mükemmelin arayışındayım. Empati ve iyi niyet en önem verdiğim özellikler arasında.
Çocukluğum Göztepe’de geçti. Bağdat Caddesi vazgeçemediğim bir yer oldu. Eğitim öğretim yıllarım İlhami Ahmed Örnekal’da başladı. İyi ki dediğim bu okulda yirmi yılı aşkın süredir kopmadığım dostluklar edindim, çok değerli, benim ben olmama yardımcı olan öğretmenlerim oldu ve edebiyatla orada tanıştım. Şiir dinletilerinde okuduğum şiirlerin ruhuma iyi geldiğini anladım. Hala boş zamanlarımda kendi kendime sesli şiir okumaktan çok keyif alırım. Bir de o senelerden beri şiir yazarım ama şu anlık bana özeller.
Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde çok sevdiğim Fransızca’yla ve yeni bir kültürle tanıştım. Tiyatroyla ilgilendim, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitim aldım. Araştırmayı ve gözlemlemeyi çok sevdiğim için Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji okumaya karar verdim. Üniversitede birinci yılımın sonunda İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında çift anadal yapmaya başladım. Lisans sürecimde Erasmus programı kapsamında altı aylığına Fransa’da Université de Lille 1’de eğitim aldım. Galatasaray Üniversitesi’nde iki lisansımı bitirdikten sonra daha uzun bir yurtdışı deneyimi edinmek için Paris’e gittim. Orada CELSA Sorbonne Université’de tezli İletişim Araştırmaları Master’ı yaptım. Çok güzel anılar, dostluklar ve değerli tecrübeler de yanıma kâr kaldı.
Küçüklüğümden beri keşfetmeyi, yeni kültürler tanımayı, yeni insanlarla tanışmayı zenginlik olarak görüyorum. Bu yüzden yurtdışında yaz okullarına katıldım, Erasmus dönemimde bir sırt çantasıyla 15 günlük Interrail yaptım. Boş vakitlerimde seyahat ederek keşfetmekten çok keyif aldım. Şu ana kadar 21 ülkede birçok şehir gördüm. Umarım daha farklı coğrafyalar, yaşam tarzları, kültürler görmeyi başarabilirim. Fakat kuşkusuz; boğazıyla, vapuruyla hatta karmaşasıyla İstanbul; parklarıyla, kafeleriyle, müzeleriyle Paris evim dediğim ve en çok sevdiğim iki kent olarak hep benim için en özel ve vazgeçilmez olarak kalacak.
Araştırmaktan, keşfetmekten, üretmekten, keyif aldım. Şimdi uzun ve yoğun bir akademik maceradan sonra Sia ailesine katılarak araştırmaya, keşfetmeye, üretmeye devam ederek mutlu olacağıma inanıyorum.
Devamını Oku >>
Ilgım Mayda
1993 yılında Kırklareli’de doğdum. Aile mesleği olduğu için kendi bildim bileli bir fotoğraf stüdyosundaydım. Karanlık odada filmleri basmak; Polaroid makinalardan çıkan fotoğrafları beklemek çocukluk oyunlarımdı. Okuldan arta kalan vakitlerim müzik ve tiyatro ile geçerdi. Gitar çalmayı öğrenmeye çalışıp, acıyan parmaklarımla tiyatro provalarına giderdim.

Ortaokul yıllarımda ise sosyal bilimlere olan ilgimi keşfettim. Bu alanda çalışmak istediğimi anladım. Liseyi Tekirdağ’da kazandım ve hayatıma bir insan kattıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandım ve İstanbul’a geldim. Dört yıl boyunca kendimi ve dünyayı keşfettim. Bölüm derslerimi sevdiğim kadar felsefeyi de sevdim. Bu yüzden felsefe bölümünde çok vakit geçirdim. Mantık derslerinde yoruldum ama en sevdiğim mitoloji oldu. Mitleri öğrendiğim andan itibaren baktığım her şeye bir daha bakmaya ve görmeye çalıştım.

Bir gün otobüste yanıma oturan işitme engellinin etkisiyle bu dili öğrenmek istediğimi anladım. Okuldan kalan vakitlerim de kurslara giderek işaret dili öğrendim. Engelliler için birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü oldum. Öğrendiğim bu dil ile müzik ve tiyatroyu birleştirdim. Konserlerde ve oyunlarda işaret dili ile çeviriler yaparak sanatı engelsiz kılmaya çalıştım. Aynı zamanda engellilerin iş hayatında yaşadığı problemler üzerine bir tez yazarak sosyoloji bölümünü bitirdim. Dedem İstanbul için ‘Ne yaşanacak ne de vazgeçilecek yer...’ derdi. Ben de vazgeçemedim.

Sia Insight ile çıktığım yolda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum.
Devamını Oku >>
İrem Şirin
03 Aralık 1983’de dünyaya gelmişim. Aralık çocuğuyum, yay burcuyum. Derler ki bavulu her zaman kapıdadır ve özgürlüğüne meraklıdır. Bu 2 yönüyle burcumu hayatımın her anında yaşatıyorum.

Okumaya Lütfi Banat İlkokulu'nda başladım. Hep kalabalık ortamları sevmişim. Lise hayatımı başka bir kalabalık ortamda Saint Benoit Fransız Lisesi’nin canlı bahçelerinde ve gizemli koridorlarında geçirdim. Okul-ev arasında geçen bir hayat bana göre olamazdı. Resmi ve bir tutkuya dönüşecek baleyi okulla birlikte yürüttüm. Lise yıllarımda hayatımın yeni üyesi eskrimdi. İşte o zamanlarda öğrendim ki sevdiğimiz ilgi alanlarımızı sahiplendikçe ve sürdürdükçe tamamlanıyoruz, mutlu oluyoruz. Hep psikoloji okumayı istedim ama kader beni sosyolojiye yakıştırdı. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünün tek mutsuz öğrencisi bendim. Ama sadece 1-2 ay sürdü. Şimdi bile diyorum ki ÖSYM beni benden daha iyi tanımış. Üniversite yıllarımda da sanata olan ilgim devam etti. Resim ve fotoğraf derslerimle sanat sertifikamı aldım.

Kalitatife olan merakım 2. sınıfta hocamızın focus grup yapmamızı istemesiyle başladı. İlk grubumu evimizin salonunda komşularımızla yaptım. Hala ne kadar keyif aldığımı hatırlıyorum. Kültürel kodların bizi nasıl yönlendirdiğini öğrendikçe; 'acaba Avrupa’da neler oluyor' diyerek 6 haftalığına Hollanda’ya gittim. Utrecht University’de Culture & Identity üzerine çalışmalardan sonra araştırma aklımda yer etmişti. 

Son sınıfta biliyordum ki çalışmaya başlamak; yurtdışında sadece eğitim almak değil yaşama dair de farklı deneyimler kazanmak istiyordum. Ayrıca kalitatifin doğruluğunu hissetmem, bu alanı sevmem gerekiyordu. İsveç’te Lund University’nin  “Master of Applied Cultural Analysis” bölümüyle ‘işte bu’ diyebildim. Kalitatife dayalı, stajı ve tezi olan bir bölümdü.  Sokak sanatı staj projemi  dostum ve eğitim yıllarımdaki yol arkadaşımla birlikte gerçekleştirdikten sonra tezimizi 2 farklı bakış açısıyla yazmak istedik. Outdoor reklamlar ve sokak sanatı… Aynı alan, bambaşka dünyalar… Keşfettiğimiz günden beri sokak sanatı keyifli bir merakımız oldu.

Okuldan sonra sevdiğim yoldan devam ettim. 2011 yılında İPSOS Araştırma firmasında kalitatif departmanda çalışmaya başladım. 2,5 senenin 2 senesinde yöneticim İpek Özatamer ile birlikte özgür olabildiğim ve aynı zamanda kalitatife, hayata ve pazarlama dünyasına dair birçok şey öğrendiğim bir gelişim dönemi geçirdim. Censydiam modeli ile dünyayı renkler üzerinden de görmeye başlayabildim.

2013 yılının yaz aylarında hayatıma dair önemli ve doğru bir karar verdim ve kendimi Sia’da buldum. Yeni ailemle birlikte sevdiğim ve kendimi ait hissettiğim yolumda devam ediyorum…
Devamını Oku >>
Kadir Çalışkan
31 Ocak 1984 sabahı dünyaya gelmişim. Saklambaçların, körebelerin oynandığı,  kağıtların külah şeklinde, uzun ince borulardan üflemeli mermi haline getirildiği, taşlardan kale yapıp arabayla geçenlere kızıldığı, iskambil kağıtları değil futbolcu kağıtlarının olduğu, üçlüğü basketle değil artistik vuruşla kazanan 80 li yılların havasını solumuş bir çocukluktu bizimkisi.
1990 – 1995 yılları arasında Kocatepe ilköğretim 1995 – 1998 Kadri Yörükoğlu Ortaokulunu sonrası Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe bölümünü tamamladım.  Anadolu Üniversitesi Muhasebe ve Finansal Yönetim 2004 kayıt yaptırarak üniversite hayatına devam ettim.
12.05.2012 tarihinde eşim Dürdane ile evlendim. 2014 Ağustos ayında kızım Simay, 2019 Nisan ayında oğlum Hüseyin Çağan katıldı hayatımıza. İyi ki katıldılar renk kattılar. Evimizin ekolayzer sistemleri. J
İş hayatına muhasebe sektöründe başlamalıyım dedim. Şampiyon Bilgisayar kursunda 6 aylık kurs eğitimi tamamlayarak 3 ay program eğitimini aldım. Ve iş hayatına giriş yapmış oldum. Muhasebe sektörü bana göre değildi dışarda bir şeyler oluyordu bunları kaçırmamalıydım. 80 li ve 90 lı yılların zıpır çocuğu, 2000 yılının genciydim, oturmak bize göre değildi. Ve öylede oldu.
GFK Araştırma saha süpervizörü arıyor diyen arkadaşım sen yaparsın girişkensin, başvur şansını dene dedi, dediği yıl 2008 yılıydı.
4 ay anketörlük, 6 yıl saha süpervizörlüğü, 3 yıl saha sorumlusu olarak çalıştım. 9 yıllık bir çalışma sonrası GFK ile yollarımızı ayırdık. 1 yıl Arveda Araştırma saha sorumlusu akabinde Akademetre Araştırmada da 1 yıl saha sorumluluğu görevlerinde bulundum.
Ne kadar şanslı biri olduğumu bu yazıyı yazarken bir kez daha anlamama sebep olan güzel insanlar ile tanıştım. Sia ailesiydi bu. Pozitif düşünce, güzel insanlar iyi ki tanımışım sizleri güzel işler başaracağımıza inanıyorum.
 
 
Devamını Oku >>
Merve Safoğlu
1987 yılının 4 Eylül akşamında sapsarı bir kız çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Annesinin ve babasının tek evlatcığı J Tipik bir Başak Burcuyum. İnce eler, sık dokurum. Araştırır, dururum.  2008 yılının soğuk bir kış akşamında, sımsıcak bir bebek dünyaya getirdim. Şimdi o bebek 8,5 yaşında... Şimdi de o annesi ile birlikte araştırıp, duruyor. Her şeyle birlikte tanışıyoruz. Merak güzel şey...

Çağrı merkezi sektöründe uzun yıllar konuşup durdum. İnsanlarla iletişime geçmek tabii ki de güzel, fakat bir gün kendimi ‘ben artık çağrı merkezinde çalışamayacağım’ derken buldum. Benim arzum ve hasretim; ofis ortamına, düzene,  insanlarla yüz yüze iletişim kurmayaymış.

Bugün çalışma hayatımda  gelebilecek en güzel yerdeyim. Sia ailesi ile ise çok zor bir dönemimde tanıştım. Hiç mi hiç yabancılık çekmiyorum, ofisim adeta evim gibi. Sia ailesi ile upuzun yıllar çalışmam dileği ile :)
Devamını Oku >>
Merve Ülker
1979 yılının sıcak bir ağustos gününde Aslan görünümlü bir balık olarak doğdum. Çocukluk yıllarım Fatih’te geçti.
Lise son sınıfta üniversite için tercih yapma zamanım geldiğinde bir ablamın tavsiyesi üzerine tercihlerim arasına istatistik yazmış bulundum ve kazandım. Kazandığım zaman benim de bölüm hakkında fazla bilgim yoktu. Çevremin hiç hiç bilgisi yoktu. Bana sorulan en ilginç soru “bölümün iki senelik mi?” olmuştur. Babamın önerisiyle soranlara “hayır 6 aylık” demeye başlamıştım. Tabi ki 4 sene sonunda ne olduğunu öğrenerek mezun oldum.
Okulun son senesinde bankacı ya da borsacı olmak istiyordum. Bir aracı kurumda 1 sene staj bile yapmıştım. Tezimi bu yönde hazırlarken de aracı kurumda çalışacağıma emindim. Fakat bir finansal krizin o zamanlar çalışanları işsiz bırakması ya da yarı maaşa düşürmesiyle hayallerimi bıraktım. O dönem bir arkadaşımın Bileşim Araştırma için cv’mi istemesiyle araştırma sektörüne adım atmış oldum. Ne olduğunu bilmeden başladığım iş sonradan severek yaptığım bir işe dönüştü. 9 ay Bileşim Araştırma’da çalıştıktan sonra Gfk Araştırmaya geçtim ve 15 senemi orada geçirdim. Orada büyüdüm denebilir. Ve artık büyüdüğüme göre başka yerlere gidebilirdim. 2018 ocak itibariyle Sia ailesine katıldım. Araştırma hayatıma renk ve heyecan gelmiş oldu.
Bir süre önce yepyeni bir hobi edindim. Epoksi reçine ile sehpa, takı ve çeşitli objeler yapmaya başladım. Daha yakın bir zamanda ise polimer kili keşfederek takı ve çeşitli objeler yapma işini daha da renklendirmiş oldum.
Bu arada 3 sene önce bir kedim oldu. Maya isminde beni camda bekleyen 3 yaşında bir kızım var.
Devamını Oku >>
Mustafa Arslanhan
18 Haziran 1983 yılında; çan ile ezanın aynı avluda çaldığı, imam ile papazın dost olduğu barış, hoşgörü ve kardeşlik kenti Hatay’da dünyaya geldim.   Çocukluk yıllarımı okuldan arta kalan tüm zamanı karanlık çökmeden asla eve girmediğimiz sokaklarda yaşadım. Teknolojinin adımlarını sıklaştırdığı 90’lı yıllarda gördüğümüz her yenilik karşısında kafası soru işaretleriyle dolaşan çocuklardan biriydim.

İlköğretim ve lise eğitimimi tamamlayıp 2003 yılında üniversite eğitimim için İstanbul’a geldim ve böylelikle bir daha ayrılamadığım İstanbul maceram başlamış oldu.
Öğrenciliğimle birlikte başladığım iş hayatımda farklı sektörlerde kısa süreli çalıştıktan sonra araştırma sektörüne GFK’da anket yaparak başladım. Ve bundan sonra kendime meslek edindiğim bu sektörde sırasıyla; saha süpervizörü, saha kontrolörü ve proje yöneticiliğini hep severek yaptım.

Lise yıllarımdan beri birlikte olduğum ve birlikte yaşlanacağım eşimle 2011 Temmuz’unda hayatlarımızı birleştirdik. Birlikte yaşadığımız güzel yılları 2014 yılında evlat sahibi olarak daha anlamlı kıldık.

Yıllarca severek ve keyif alarak yaptığım işimi SİA ailesine katılarak yine aynı heyecan ve keyifle uzun yıllar devam ettireceğime inanıyorum.
Devamını Oku >>
Nurdan Uçman
1983 yılının 30 Kasım’ında İstanbul'da dünyaya geldim. 80 li yıllarda doğmanın avantajıyla çocukluğumu sokaklarda doya doya oynayarak geçirdim.

Lise yıllarımda sayılara olan ilgimden dolayı sayısal bölümlere yönelerek yolumu çizmeye karar verdim. Üniversite tercihlerimi yaparken tam olarak hangi bölümü seçeceğime bir türlü karar veremezken, o zamanlar pek bilinmeyen istatistik bölümünün varlığından haberdar oldum ve araştırdıkça beni fazlasıyla içine çekmeye başladı. Tercihlerimi yaparken Mimar Sinan İstatistik bölümüne girebilmeyi umut ederek birbiriyle pek alakası olmayan tercihler yaptım ve neyse ki istediğim bölüme girebildim (zira bir sonraki tercihim peyzaj mimarlığıydı :))

Üniversite bittikten sonra hangi alanda çalışmak istediğime karar vermek için biraz araştırıp hareket etmek niyetindeyken bir sabah saha şirketi olan bir arkadaşımın “hemen buraya gelmen lazım acil yardıma ihtiyacım var” demesiyle kendimi araştırma sektörünün içinde buldum. 6 ay kadar saha şirketinde çalıştıktan sonra Ipsos araştırma şirketinde DP bölümünde çalışmaya başladım ve orada çalıştığım 10 yılın iş yaşamı, arkadaşlıklar, insan ilişkileri konusunda bana çok katkısı oldu . Orada büyüdüm diyebilirim.

Bu büyüme dönemimde hayatımda birçok şey istediğim gibi gitse de, içimde tarif edemediğim bir boşluk vardı hep. “Bir şey eksik ama ne?” diye düşünerek birçok hobiye yöneldim ve bir gün karşıma çaresiz bir varlık çıkıp da ne yapacağımı bilmeden alıp evime getirmemle (minnacık bir kediydi kendisi) herşey değişmeye başladı. 1 yıl sonrasında ailemize bir minnak daha katıldı ve evimde 2 kedi, sokaklarda onlarca hayvanla içli dışlı yaşayarak puzzle’ın eksik parçasını tamamlamış oldum J

Hayatımın bir bölümünde esnaf olma hayalim hep vardı (esnaf bir babanın kızı olmamdan kaynaklı belki de) 2017 yılının ortalarında evlenip bir de esnaf bir eş hayatıma katınca bu hayalim daha ağır basmaya başladı ve Ipsos’da 10 yılımı doldurduktan sonra ayrılıp küçük bir butik açtım. Ancak işler hayal ettiğim gibi gitmedi. Küçük esnafların yaşadıkları zorlukları, hayallerimle gerçeklerin pek de uyuşmadığını gördüm.

Biraz mantık insanı olduğumdan, biraz da Yay burcu olmanın verdiği tez canlılıkla, esnaflık için yanlış zamanı seçtiğimi düşünüp, tekrar araştırma sektörüne dönmeye karar verdim.
Tam da o sırada Sia-Insight ailesiyle tanıştım ve Şubat 2018 itibariyle bu renkli ailenin bir parçası oldum.
Devamını Oku >>
Onur Arslan
1988 yılı takvimi Nisan 27’yi gösteriyordu dünyaya geldiğimde. İlk Öğretimi Şair Behçet Kemal Çağlar’da liseyi ise Beşiktaş Lisesi’nde okudum. Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum.
İlk iş tecrübem, henüz 10 yaşındayken bir yaz günü muhabbet kuşumuzun benim yüzümden evden kaçmasıyla başladı. Birkaç saat aradıktan sonra bulamayınca yenisini almak için berberde çıraklık yapmaya başladım. Muhabbet kuşu satın alabilecek parayı kazandıktan sonra vakit kaybetmeden işten çıktım. Arkadaşlarımla futbol oynamak tabi ki daha cazipti.J
Henüz kağıt - kalem anketlerin emekli olmadığı 2009 yılında bir arkadaşımın ”bilgisayar başında oturup kağıtta yazanları bilgisayara giriyorsun” şeklinde tanımladığı veri girişimcilik beni pazar araştırma sektörüyle tanıştırdı. Gfk’da yaklaşık 2 yıl veri girişi yaptım.
2011 yılında DP Departmanı ile tanıştım ve yaklaşık 1 yıl Data Operatörü olarak çalıştıktan sonra askerlik görevim nedeniyle vedalaştım.
2014 yılında Akademetre’de Bilgi İşlem sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 4 yıl bu görevi yürüttükten sonra 6 ay Proje Departmanında Uzman Yardımcısı olarak çalıştım.
2014 yılında Gizem Arslan ile evlendim. 30 Haziran 2017’de kızımız İdil Zeynep dünyaya gözlerini açtı, baba oldum.
2018 Nisan’ında Sia ailesine katıldım. Bu ailenin bir parçası olduğum için çok keyifliyim.
 
 
 
 
 
Devamını Oku >>
Ozan Özkan
1980 yılının bir Ağustos sabahında ”hastaneye gerek yok ben arabada memnunum” ısrarlarım neticesinde hastane yolunda dünyaya gelmişim. Bunun neticesinde midir bilinmez ama sürekli yeni yerleri gezme,  dünyanın kaç bucak olduğunu öğrenme ve bütün bunların içerisinde her türlü ulaşım aracına olan merakım hep hayatımın keyifli anlarını belirledi. Yeni yerleri gezerken baktım ki bu insanların yedikleri içtikleri de fena değil, üstüne bir de hep yeni tatları deneme ve doymak için değil keyfini çıkarmak için yeme hobisi edindim.
Üsküdar Amerikan Lisesi sonrası Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde devam eden eğitim hayatım bana hep dünyayı ve çevremi anlayıp öğrenme isteğinin yanında bir sürü farklı ve değerli arkadaşlıklar kazandırdı. İster bugün ister binlerce yıl önce olsun, bu insanlar nasıl yaşamış, neden savaşmış, ne entrikalar çevirmiş diye olan merakım kadar bunlar hakkında uzun uzun sohbetlerden hep keyif aldım. 1950lerin müziği, arabaları, filmlerini hep türlerinin en başarılı örnekleri olarak bulmam neticesinde o dönemin arabalarına at bir model koleksiyonu, izlemek ve oynamaktan keyif aldığım bir hobim oldu. Bunun dışında 2012 yılında hayatıma katılan kızım Nazlı ve küçüklükten beri parçası olduğum BJK, neşe ile vakit geçirdiğim iki değişilmezim.
Üniversite sonrasında atıldığım iş hayatında hep tüketicilerle ilişki içerisinde olup halı, inşaat, mobilya ve ev ürünleri sektörlerinde çalışırken insanlara bir şey satmak, anlatmak, beğendirmek uğraşısı içerisinde sosyoloji eğitiminin de katkısıyla insanları anlama ve öğrenme çabasında oldum. En sonunda da kariyerimin bu merak ve çaba etrafında gelişmesi amacıyla yakın arkadaşım İpek’in de destek ve teşvikiyle 2017 yılında araştırma dünyasıyla tanıştım ve bundan kısa bir süre sonra da Sia Ailesine katıldım. Perakende ve tüketici ile iç içe geçen 14 yıl sonrasında işin araştırma ve danışmanlık kısmında olmak iş hayatımda dinamik, dolu dolu ve “güldürürken düşündüren” bir sayfa açtı benim için.     


Devamını Oku >>
Özer Gündüz
1983 yılının 7 Şubat’ın da ailem o sırada İstanbul’da bulunduğu için tesadüfen İstanbul'da doğdum. Çocukluğum İzmit'te geçti, müzik öğretmeni bir babanın oğlu olduğum için sanırım, çocukluğum ve sonraki hayatım hep müzikle iç içe oldu.  İzmit'te ve ardından liseyi okumak için yeniden geldiğim İstanbul'da pek çok müzik dersi verdim, babam ile yazdığımız müzik kitaplarını çevre okullara ve kitabevlerine dağıtmak günlük uğraşlarımdan biriydi. Liseyi Kabataş Erkek Lisesi'nde, üniversiteyi ise Mimar Sinan Üniversitesi Matematik bölümünde okudum. Bu 10 yılımı aynı sahil şeridinde ve  İstanbul'un en güzel bölgelerinden birinde geçirmek en büyük şanslarımdandı diyebilirim. 
 
Üniversitedeyken müziğe biraz daha fazla vakit ayırdım. Taksim ve Kadıköy'de pek çok yerde çeşitli gruplarla birlikte çaldım. Harçlığımı çıkardım. Bir gece bir arkadaş sohbetinde biriyle tanıştım ve hayatım bir süreliğine tamamen değişti.  Kendimi bir anda dönemin en ünlü müzik gruplarından birine asistanlık yaparken buldum. Yaklaşık 2 senem grupla beraber turlarla, konserlerle yolda geçti. Yurt içi, yurt dışı derken Türkiye’de adım atmadık yer bırakmadım diyebilirim. Okula gidecek vakit bulamaz hale geldiğimde müzik asistanlığı kariyerimi noktalayıp eğitimime odaklanmaya karar verdim.
 
2007 yılında üniversiteden mezun oldum, araştırma sektörüyle tanışmam ise 2009 yılının sonlarına doğru GfK ile oldu. 2011 yılında Synovate'ye geçtim, 2013'te ise Ipsos Türkiye'de kariyerime devam ettim. 2017'de yolum Sia ile kesişti ve Mart ayında Sia ailesine katıldım. Geçen bu sürede pek çok farklı ekip ile çalışıp çok farklı sektörlerde tecrübe edinme şansım oldu. Karşıma her zaman güzel insanlar çıktı; güzel insanlarla güzel projeler hayata geçirdik.
 
Araştırma dünyası bir yana, gitar ve müzik en büyük tutkum; şimdilerde ise yeni uğraşım motor.  Yeni şeyler öğrenmek, araştırmak, yeni yerler ve insanlar tanımak ise en keyif aldığım şeyler.
 
 
Devamını Oku >>
Özgür Deniz Bayrak
Özgür Deniz Bayrak
5 Şubat 1994 sabahı, uğurlu sayım olan 8 de, güzel anneciğime eminim ki bir ömür gibi gelen 24 saatlik maratonun sonunda, dünya üzerindeki maceram başladı. Çocukluk yıllarım Acıbadem civarında aylık ve basket oynayarak, bisiklete binerek ve çoğunlukla meyve yiyerek geçti. Bu dönemin en yakın şahidi öğretmen anneannemdi. Disiplini sağolsun, bu cozutmalar esnasında çizgiyi pek aşmadım, aşamadım. Gerçi o zamanlar bu duruma dertlenmediğimi söylesem yalan olur. Her çocuk gibi bazen kuralsız olmayı ve davranmayı isterdim. Şimdi üzerinden geçen yıllardan sonra,  dönüp baktığımda “Hoca Hanıma” beni kuralcı ve sorumluluk sahibi biri olarak yetiştirdiği için minnettarım. Hayatım iki kez taşınmalarla yön değiştirdi. Önce ortaokula başlamadan avrupa yakasına, sonra liseye başlamadan da Bursa’ ya taşındım. İlk taşınmam başta hayatımı değiştirecek sanmıştım ama hayatın nasıl değiştiğini asıl Bursa’ya taşınınca anladım. En başlarda İstanbul’un arka bahçesi gibi gözüken Bursa zamanla gözüme sadece kocaman bir köy gibi gelmişti. Can sıkıntısından tenis oynamaya başlamıştım o zamanlar. Nasıl bir can sıkıntısıysa lisanslı sporculuğa kadar gitti .. Basketten sonra artık ikinci lisansımı da almıştım çok mutluydum. Bursa üçüncülüğü kaymaklı ekmek kadayıfı gibi gelmişti. Tabi zaman içinde Bursa’ya alıştım. Spordu, interakttı derken bi bakmışım Bursa’ya alışmışım bile. Küçük şehrin sakinliğine tam alışmışken üniversite için İstanbul’un ücra bir köşesi olan Orhanlı’da buldum kendimi. Hayatımın en keyifli zamanlarını Sabancı Üniversitesinde geçirdim. Burada sadece istatistik, matematik veya  optimizasyon değil aslında hiç ilgi alanıma girmeyen sanat tarihi gibi alanları da keşfetme imkanı yakaladım.Farklı alanlar ve farklı insanlar sayesinde ufkumu genişlettiği için, bugün 25 yaşındaki beni ben yaptığı için SU’ya minnetarım. Okulun son iki senesinde yapamadığım yaz tatilini mezun olduktan sonra yapmaya karar verdim. Sonradan fark ettim ki bu aslında benim için doğru karar değilmiş. Euro 7 , Dolar 6 derken planlar değişti ve buralarda kalıp hayata atılmaya karar verdim. “İş hayatında ne istiyorsun?” sorusuna hep “Çok değil, iyi anlaşabileceğim bir ekip.” dedim her zaman. Şans yüzüme güldü, tam da bu noktada karşıma Sia-Insight çıktı. Araştırma sektöründe bana okuma yazma öğreteceğine sonsuz inandığım SIA ve her zaman desteğini esirgemeyeceğine emin olduğum müthiş ekibiyle birlikte geçireceğim her dakikayı merakla bekliyorum.
 
“Doğruyu bulmanın doğru yolu yoktur.”
D-Bay
Devamını Oku >>
Selen Aslanel
1991 yılının 11 Şubat Günü hayata gözlerimi açmışım. Açış, o açış. Hiç bir zaman haylaz, parmağını fişe sokan bir çocuk olmamışım. Aksine, bir kenarda oturup insanları izler, dinler, yorumlar yaparmışım. Yıllar geçse de değişmeyen bu huyum gözlem yeteneğini berberinde getirmiş olacak ki, hala gözlemlemeyi konuşmaktan daha çok severim.
 Çamlıca Bilfen ve İstek Semiha Şakir’de ortaokul ve lise eğitimlerimi tamamladım. Eğitim hayatım boyunca yabancı dil, profesyonel yüzücülük, tenis, piyano, gitar, moda tasarımı, çizim, fotoğrafçılık gibi birçok alanda eğitim aldım. Hala hepsinden bir miktar cebimde taşırım.
Dünyaya, farklı kültürlere, dillere, insana ve insan davranışına olan merakım çok erken doğdu. İnsan tanıdıkça, yeni şeyler öğrendikçe mutlu oldum,  zihnim açıldı. Öğrenmeye olan hayranlığımın beni gezmeye itti. Hala yeni yerler görmenin, farklı kültürler tanımanın ve dünyayı başka sınırlar içerisinden gözlemlemenin beni heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Bu heyecanla yola çıkmalarım sonucunda şimdiye kadar otuz ülke ve sayamayacağım kadar şehir gezdim, gördüm, gözlemledim. Zaman zaman dans topluluklarına tercümanlık yapacağım diye kıtalar arası yolculuklar yaptım. Tır parklarında sabahladım, saçımı benzincide su hortumlarıyla yıkadım...Her yolculuğum böyle aksiyonlu geçmedi tabii, çok daha sakin gezilerim de oldu. Hepsinin bendeki yeri, öğretisi ve hikayesi farklıdır.
Lise eğitimimi tamamladıktan sonra ilk ve tek tercihim olan Yeditepe Üniversitesi, Psikoloji bölümünde kendimi buldum. Üniversite eğitimim boyunca birbirinden çok farklı alanlarda araştırma gruplarında bulundum. Klinik, Sosyal, Bilişsel, Kültürel, Davranışsal ve hatta Çevresel Psikoloji üzerine çalışmalarım, araştırmalarım oldu. Beni içlerinde en fazla çeken araştırmaların içerisinde Pazarlama olduğunu sonradan fark ettim. Yüksek Lisans araştırmalarıma devam ederken Birleşik Krallık, Kuzey Galler’in en soğuk şehirlerinden birinde olan Bangor Üniversitesi’nde, dünya üzerinde sadece iki okulda açılan “Tüketici Psikolojisi ve İşletme” programını gördüm. Böyle bir fırsatı kaçırmamak adına hayatımın en doğru kararı olduğunu söyleyebileceğim bir yolculuğa çıktım. Uzmanlık eğitimim kapsamında tüketici davranış, duygu, algı ve inançlarını, öğrenme, motivasyon ve satın almaya karar verme gibi süreçleri etkileyen tüm faktörleri Psikoloji bilimi ve teorileri ile harmanlamanın önemini, bu bakış açısı ile değerlendirmeyi öğrendim. Farklı projelerde ve araştırmalarda görev aldım. Türkiye’ye geri döndüğümde öğrendiklerimi kullanabileceğim bir iş fırsatı yakalayarak, Kantar Millward Brown bünyesinde Kalitatif Araştırma Uzmanı olarak iş hayatına adım attım ve yaklaşık üç sene boyunca mükemmel bir ekibin üyesi oldum. Yoğunlukla marka ve iletişim yönetimi altında marka değeri, marka konumlandırma, reklam, kavram ve fikir araştırma gibi projeler yönettim. Geleneksel kalitatif yöntemlerin yanı sıra, teknolojinin de gelişimi ile dijital kalitatif projeler yürüttüm. Farklı araştırma çözümlerinde şampiyonluklar aldım.
2018 Eylül ayı itibariyle kariyer yolculuğuma Sia Insight bünyesinde Kalitatif Araştırma Uzmanı olarak devam edeceğim.
 
 
Devamını Oku >>
Selin Bakan
5 Aralık 1990’da Adıyaman’da doğdum. Öğretmen anne-babamın görev yeri olan Adıyaman’da 3 yaşıma kadar kalmışız. Sonrasında ise İzmir’e dönüş…
Yerlere, kişilere, bir şeylere ait olma fikri, hiçbir zaman gururlanılacak bir şey olduğunu düşünmediğim bir fikirdir. İzmir’de olmayı da bu yüzden sadece “sevdim”. Çocukluğum İzmir’in Bergama ilçesinde geçti, bu yüzden kendimi çoğu zaman şanslı hissettim. Küçük yerlerde çoğu şeye ulaşmak zordu; sinemaya gitmek, büyük kitapevlerine ayda bir gidip kucak kucak kitapla dönmek; sıradan değil özel kıldı birçok şeyi. Sanırım bu yüzden, sahip olduklarımın kıymetini hep fazlasıyla bildim.
İlköğretim bitince, Bornova Anadolu Lisesi’ni kazandım. Böylece Bergama’dan İzmir’e, “büyük şehre” taşınmış olduk. BAL’lı olmayı, söylendiği gibi, hep bir ayrıcalık olarak gördüm. Lisenin bitmesiyle, asıl büyük şehrin ne demek olduğunu öğrendiğim İstanbul’da buluverdim kendimi. 18 yaşımda yalnız yaşamayı, kira-fatura denkleştirmeyi, öğrenciyken çalışmayı deneyimledim.  Bu yıllardan beri değişmeyen tek hayalim, sokak hayvanları için bir yer kurmak oldu. Hala, yaşlı ve bol kedili bir teyze olduğumda, günlerimi geçireceğim bu barınağın hayalini kuruyorum.
Asla üniversiteyi İstanbul’da okumam derken 2009’da Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünü tercih ettim. Üniversitemi pek sevmedim, ama sosyoloji lisansı hayatımı değiştirdi. Lisans eğitimim boyunca birçok araştırma projesinde yer aldım. Araştırmayı 19 yaşımda sevmeye başladım yani. Pazar araştırma kariyerime ise, 2014 yılı sonunda, DORinsight’ta başladım. Burada online araştırma, yeni araştırma modelleri ve bunların Türkiye’de uyarlanması üzerine çalıştım.
Bir yılın sonunda; online araştırma dışında neler oluyor görmek, yeni markalar ve yeni yaklaşımlarla karşılaşmak için ve Sia Insight ailesine katıldım. Sia Insight’da dolu dolu geçen yaklaşık 2 yılın ardından, bir de marka tarafında, masanın diğer tarafında araştırmayı deneyimlemek için Decathlon Türkiye’ye İç görü Uzmanı olarak geçiş yaptım. Decathlon TR’nin ilk pazar araştırmacısı olarak 1 sene boyunca hep birlikte bir şeyler kurmak için çalıştık ve benim için çok kıymetli bir deneyim oldu. Ancak fark ettim ki araştırmanın mutfağında olmak, üretmek, kurgulamak, yeni sektörler yeni modeller üzerine çalışmak ve aslında sürekli öğrenmeye devam etmek benim ana motivasyonum. Böylece yuvaya geri döndüm ve 2018 Ağustos’undan itibaren yeniden Sia ailesiyle çalışmaya devam ediyorum.
Devamını Oku >>
Sinan Baltalı

1995 yılının baharında İstanbul’da dünyaya geldim. Çocukluğum şehrin ara sokaklarında top oynayarak, duvarlardan atlayıp arka sokakları keşfederek geçti. Kalabalık sokaklarda oynamanın keyfini, komşular görmeden bahçedeki erik ağaçlarına dadanmanın heyecanını yaşayan belki de son nesildim. Liseyi Pertevniyal’de ilk iki yıl sayısal, son iki yılı eşit ağırlık okudum. Eşit ağırlık yıllarım öğrencilik hayatımın en verimli ve aynı zamanda en keyifli geçen dönemimdi. Konferans salonunu mesken tutup her fırsatta şiir dinletileri düzenleyip sınıf dergimizin ilk ve son sayısını çıkarıp edebiyat kitabından rastgele açtığımız şiirlere doğaçlama besteler düzerdik. Bu keyifli yılların sonunda az nüfuslu TM sınıfının hukuk istemeyenleri olarak 7 kişi Boğaziçi Üniversitesi’ne girdik. İnsanların düşünce dünyalarını daha iyi anlamayı umarak Psikoloji okumak istiyordum ancak puanım buna yetmediği için yine Boğaziçi’nde Sosyoloji bölümüne girdim. İyi ki de bu bölüme girmişim dedim daha ilk yılımda, halbuki girerken daha sosyolojinin ne olduğunu bile bilmiyordum. İlk yılımda öğrendim, öğrendikçe sevdim, sevdikçe öğrendim. Daha önce hiç düşünmediğim bir yerden insanları anlamayı öğretti bana sosyoloji bölümü.
Hazırlık yıllarımda derslerin öğleye kadar olmasını fırsat bilip doğup büyüdüğüm şehri keşfe çıktım, birçok görülecek yer, pek çok gezilecek rota öğrendim. Yine hazırlık döneminin başında üniversite hayatımın en güzel bölümünü oluşturacak olan Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS) ile tanıştım. Derslerde öğrendiğimin iki katını kulüp faaliyetlerinde birbirinden harika insanlarla birlikte projelerde gönüllülük yaparak öğrendim. Yeri geldi oturup saatlerce karton kestim, yeri geldi sırtımda altı çocukla etkinlik yapmaya çalıştım. Bir yandan insanlarla, özellikle çocuklarla nasıl anlaşacağımı öğrenirken bir yandan da hak nedir, hak temelli proje ne demektir öğrendim.
Çocukluğumdan beri hep merak ettim, öğrenmeye doymadım. Beş yaşındayken okumayı öğrendim, yolda yürürken gördüğüm her arabanın plakasını okumayı oyun haline getirmiştim. Öğrenme isteğim hayatımın her alanında kendini gösteriyordu. Bir oyuncakla herkesin oynadığı gibi oynamak bana yetmez, o arabayı geri çektiğimde nasıl hızlanarak ileri doğru atıldığını öğrenmem lazımdı. Bu yüzden uzun süre tek parça kalan oyuncağım pek olmamıştır. Bu merak duygum ve öğrenme isteğim bugüne kadar etkisini kaybetmedi, aksine artarak devam etti. Kimyadan fiziğe, gök biliminden elektroniğe, mekanikten botaniğe, jeolojiden biyolojiye pek çok alanda bilgi sahibi olmam bu özelliğimin bir sonucu. Herhangi bir konuda aklıma takılan sorulara tatmin edici cevaplar bulmadan konunun peşini bırakmıyorum. DNA’da kodlanan bilgi nasıl işlevsel hale getiriliyor? Kendi elektriğimizi üretmek ne derece mümkün? Elektrik aslında ne? Pişirmek yiyecekte nasıl bir kimyasal değişime sebep oluyor? Lezzetin kimyası ne? Bir bilgisayar işlemcisi neyi nasıl işler? Etrafımda olup biten her şey 2+2’nin 4 etmesi kadar net olmalı kafamda.
Her ne kadar cevapsız sorulara karşı olan tutumum yel değirmenlerine savaş açmak gibi olsa da araştırma sektörünü bu açıdan öğrenme ve öğretme isteğimi tatmin edebileceğim bir yer olarak gördüm. Mezun olur olmaz heyecanlı bir giriş yaptığım araştırma sektöründe Sia-Insight’ın pozitif enerji dolu ekibiyle tanıştım. Beni bekleyen daha pek çok macera var. Daha fazla öğrenmek için buradayız.
 

Devamını Oku >>
Tuba Arabacı
Bana göre çok uzun zamandır hayattayım. Doğduğum yılın 1981 Eylül olduğunu söylüyorlar (doğrudur herhalde).  İstanbul’da doğdum, büyüdüm. (bundan eminim)
Terazi burcunun bütün güzel özelliklerini kabul edip, sevmediğim özelliklerini "yükselenimden etkileniyorum" diyerek reddettim.  Her terazi burcu gibi güzel olan herşeyi çok severim.

Heyecanlı, yaşamayı ve kahkaha atmayı seven biri olduğumu söylüyorlar (bu da doğrudur herhalde). Hayata hep pozitif pencereden bakmayı ilke edindim. 8 yaşındaki pekines cinsi köpeğim “viski” bu pozitiflik ilkemi sürdürmemde en büyük yardımcım oldu.

El sanatlarına olan merakım ve renklere olan aşkım beni ahşap boyamaya yöneltti. Pazar araştırmasının yanı sıra kendim için yaptığım hobi araştırmalarıyla ( ki araştırmacı olmak bunu gerektirir bence ) ahşap boyama konusunda bir master haline geldiğimi söyleyebilirim. Yakında kitabımı çıkartıp belirli aralıklarla imza günü yapmayı tasarlıyorum (doğrudur heralde).

Okuldan mezun olduğumdan bu yana, aktif çalışma hayatının içinde olduğumu söylüyorlar (bu da doğrudur herhalde). Farklı sektörlerde çalıştıktan sonra pazar araştırmaları sektörü ile tanıştım. Ve hayatımın geri kalanında kalitatif araştırma yapmak istediğime karar verdim (bu kısımdan eminim). Uzun yıllar Ipsos’ta güzel bir ekip ile çalıştım; benim için bir okul gibiydi, çok şey öğrendim, kendimi geliştirmek için pek çok fırsat geçti elime.

2015 Ağustos ayında Sia Insight ailesiyle tanıştım ve kalitatif araştırmalar saha departmanında çalışmaya başladım. Hala bu ailenin bir parçası olarak kariyerime devam ediyorum. Bu ailenin bir parçası olduğum için çok keyifliyim. (Bu kısımdan da eminim)
Devamını Oku >>
Yeşim Sipahi
Yıl 1988, 7. ayın 5’inde İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Süleymaniye’de doğmuşum. Daha 50’lilerde Türkiye’ye gelmiş Kosovalı Sipahi ailesinin 3. kızıyım.  Küçükken öğrendiğim dilin Türkiye Türkçesi olduğunu sanıyordum taa ki ilk okula başlayana kadar. Hala bazı kelimelerin Türkiye Türkçesi’ne ait olmadığını fark edince şaşırıyorum açıkcası. Çocukken babamla ‘’Bir kelime bir işlem’’ programını izlerken başladım sayıları sevmeye. Birkaç rakam bir araya gelip daha büyük bir sayıya dönüşüyordu. Babam o büyük sayıları bulduğunda, bende heyecanla o büyük sayıları bulmaya başlayacağım derken tüm matematik derslerinde sürekli eli havada olan öğrenciye dönüşmüştüm. Üniversite tercihlerime geldiğimde matematiği bulmaca olarak gördüğümü anladığım anda İstatistik bölümünü tercih etmeye karar verdim. İstanbul Ticaret Üniversitesinde %100 ÖSYM burslu İstatistik bölümü kazandım.
Üniversitede bölümümü okurken münazara kulubü, girişimcilik kulubünde eğlenceli zamanlar geçirdim.  Kendime sakladığım küçük hikayeler, şiirler biriktirdim. 2008-2012 yılları arasında İstanbul Ticaret Odası, Fritolay ve  İstanbul Sanayi Odası’nda uzun soluklu stajlar  yaptım.
Üniversitenin en keyifli yanıysa ablamla aynı okulda okuyor olmaktı. Aynı zamanda 2008 yılında eşim Timur Şık’a rastladım ve 2014 yılında evlendim.  
Mezun olduktan sonra İnterpromedya’da  işe başladım. İnterpromedya’da çalışırken benim için doğru adresin araştırma sektörü olacağını düşündüm ve Barem’de 3,5 yıl çalıştım.  
Güzel insanların dünyasını aramak için keşfe çıkarken aldığım soluğu yenileyeceğine inanarak Ocak 2018’de Sia’da çalışmaya başladım.


Devamını Oku >>
Zeynep Sarıkaya
12 Mart 1994 Üsküdar doğumluyum. İş hayatına 2008-2012 yılları arasında aynı zamanda lise dönemlerini yaşadığım zamanlarda başladım diyebilirim. Sanki çok uzun yıllardır çalışıyormuşum gibi söyledim oysa ki henüz 23 yaşındayım.

Hayatı ve hayatta üzerime yüklenen sorumluluklarımı seviyorum, hayat bana ne verirse onu severek yaşayıp kabulleniyorum. Liseyi bitirdikten sonra üniversite tercihimi Kocaeli Üniversitesi Pazarlama ve Dış Ticaret alanında yaptım. Üniversiteden hemen sonra da bir İnşaat firmasında Yönetici ve Büro Asistanlığı yaparken buldum kendimi ve anladım ki çalışmak çok şey katıyor insana, çok şey öğretiyor ve yönlendiriyor. Sonrasında Kale Güvenlik Sistemleri’ne ait bir bayide satış bölümü de dahil olmak üzere tüm departmanlara destek verdim. Balık burcuyum ve bir özelliğini bile atlamadan yaşıyorum. Mantığımla değil duygularımla hareket etmeyi seviyorum.

2017 yılı ilk dakikasından itibaren değişikliklerle başlayan bir yıl oldu benim için; önce evimi değiştirdim, sonra işimi ve ikisinden de çok memnunum. İşimi evimden hiç ayırmam, zaten bir insan işini evi gibi sevip sahiplenemezse mutlu olamaz diye düşünüyorum.

Sia ailesi gibi sıcak ve başarılı bir aileye dahil olduğum için çok mutluyum,  bu mutluluğumun uzun yıllar devam etmesini diliyorum.
Devamını Oku >>
Zeynep Şimşek
16 Kasım 1973 tarihinde İstanbul’da hayata merhaba demişim. Çok şanslıydım çünkü Bağdat Caddesi’nin yazlık olarak kullanıldığı dönemde dünyaya geldiğimden, bahçelerinde rengârenk güller ve çam ağaçlarıyla dolu ahşap köşkleri, yazlık sinamaları ve plajların son dönemlerini doya doya yaşadım. Gül ağaçlarının etrafında dolaşan ateş böceklerini yakalamaya çalışmak, kirpi ailesinini takip ederek yuvalarını bulmak, köşklerin bahçelerindeki kurt köpeklerini atlatarak çam fıstığı toplamak en sevdiğim aktivitelerin bazılarıydı :)

Bu aktivitelerin yanına eğitimime Mediha Tansel İlköğretim Okulu’ndan sonra Suadiye Lisesi’ne devam ettim.

İş hayatına erken yaşlarda atıldım, çeşitli arayışlardan sonra kendimi 1995 yılında Procon araştırma şirketinde (şimdiki GFK) rahatsızlanan sekreterlerinin yerine 10 gün bakmak şartıyla çalışırken buldum. Ardından Elçim Hanım’ın ısrarıyla devam ettiğim araştırma sektörüne; döküm kodlama ile başladım, kalitatif departmanda devam ettim. Akabinde Egze Araştırma (şimdiki Makro), Ekol Araştırma, İpsos KMG Medikal SPV, Sinüs Araştırma Medikal SPV, Nielsen Özel Araştırmalar SPV ile devam ettim ve son durağım olan Sia ailesiyle tanıştım :)

Sia ile yaptığım ilk iş görüşmemde aklımdan geçen; “Evet ben burada olmalıyım” oldu ve iyiki de öyle olmuş :)
 
 
 
 
Devamını Oku >>
Sia Insight bugün 302 markaya hizmet veriyor.
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. Sia Insight